We Are Social Temmuz 2020 Raporuna Göre İnternet Kullanımı

Tüm dünyanın dijital verilerini içeren We Are Social Temmuz 2020 Raporu yayınlandı. Hootsuite ile ortaklaşa oluşturulan rapor, ilk kez dünyanın yarısından fazlasının internet kullandığını ortaya koyuyor.

Rapora göre, 7.79 milyarlık popülasyonda, 4.57 milyar internet kullanıcısı mevcut ve sosyal medya kullanımına baktığımızda ise 3.96 milyar aktif internet kullanıcı var. Çoğu sosyal medya şirketi platformlarının kullanımını 13 yaş ve üstü insanlarla sınırladığını düşündüğümüzde bu daha da etkileyici. Aslında, son rakamlar dünyanın toplam nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin artık sosyal medyayı kullandığını ve benimseme hızının arttığını gösteriyor.

Dünya çapında kullanıcı sayısı, geçtiğimiz 12 ayda %10’dan fazla arttı ve ortalama 1 milyondan fazla insan, geçen yıldan bu yana her gün ilk kez sosyal medyayı kullanmaya başladı.

Temmuz 2019’dan bu yana 376 milyondan fazla yeni kullanıcıyla, bu saniyede neredeyse 12 yeni kullanıcıya dönüşüyor ve bu da bugün kullanıcı sayılarının 2020’nin başında olduğundan daha hızlı arttığını gösteriyor.

Coğrafi olarak baktığımızda ise Kuzey Amerika’daki toplam nüfusun yaklaşık % 70’i bugün sosyal medyayı kullanıyor, Orta Afrika’da ise bu rakam sadece %7.

Sosyal medya kullanım alışkanlıklarına bakacak olursak da GlobalWebIndex ’ten alınan veriler tipik sosyal medya kullanıcısının artık neredeyse 9 farklı platforma üye olduğunu gösteriyor.

Tabloya göre bu sayı, insanların sosyal medyayı kullanmak ve yeni uygulamaları denemek için önemli miktarda zaman harcadıklarını gösteriyor. Özellikle koronavirüs ile beraber internet ve sosyal medya kullanımında da ciddi artışlar meydana gelmiş durumda.

En Çok Kullanılan Mecralar

Elbetteki Facebook en popüler ve en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında listede ilk sırasını korumaya devam ediyor.

En çok kullanılanlara göre 2,6 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Facebook’tan sonra 2. Sırada YouTube ve Whatsapp yer alıyor.

Instagram’ı ise 1,08 milyardan fazla insan kullanıyor ve hemen sonrasında TikTok geliyor 🙂 Çin’in en büyük platformu Sina Weibo da hızla büyüyor. Son 12 ayda %18 artışla, şu anda 550 milyon aylık aktif kullanıcı olduğunu iddia ediyor. Tablonun sonunda ise 326 milyon ile Twitter yer alıyor.

En Çok Ziyaret Edilenler

“Sosyal mecraların hayatımızdaki rolleri söz konusu olduğunda aylık aktif kullanıcı rakamlarının her zaman tam hikayeyi anlatmadığını da vurgulamakta fayda var.” diyor We Are Social. Çünkü en çok ziyaret edilenlerin başında gelen YouTube için baz alınan 2 milyar rakamı, Google’ın oturum açmışken platformu kaç kişinin kullandığına ilişkin raporlara dayanmaktadır, ancak daha geniş verilerle ilgili analizde, her ay bir YouTube videosu izleyen kişi sayısı muhtemelen önemli ölçüde daha yüksek.

Twitter ise her ne kadar en çok kullanılan sosyal mecralar arasında en sonda yer alsa da en çok ziyaret edilen web siteleri arasında 5. sırada yer alıyor. Bu da Twitter’ı kullanan veya kullanmayanlar için bile önemli bir haber kaynağı yapıyor.

Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Harcıyoruz?

Bir günde 2 saatten fazla sosyal medyada zaman geçiriyoruz ve özellikle 16 ila 24 yaş arasında kadın kullanıcılarda sosyal medya kullanımı 3 saati aşıyor.

Sosyal medya kullanımının artması ile beraber davranışlarda da değişiklik gerçekleşiyor. GlobalWebIndex’ten elde edilen verilere göre insanlar aile ve arkadaşlarıyla iletişim halinde kalmak için sosyal medyayı kullanıyor. Buradan dan anlaşılacağı üzere “sosyalleşme” kavramı sosyal medya kullanımı için bir başka önemli faktör ve sosyal medyayı kullanan insanların kullanma sebeplerinden bir diğeri ise “boş zamanlarını doldurmak” ve “eğlenceli videolar” 🙂 Aynı zamanda insanlar bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmek istediklerinde de sosyal medyayı kullanıyor.

E-ticaret Kullanımı

Kullanıcıların %81’i bir ürün satın almadan önce veya satın almak için internette araştırma yapıyor ve %52’si satın alma işlemi için mobil cihazları tercih ediyor.

Covid-19 dolayısıyla online alışverişte artış yaşandı ve süpermarket, spor ekipmanları, kozmetik ürünleri gibi sitelerin web trafiği artarken turizm sektöründe -30’dan fazla düşüş yaşandı.

We Are Social Temmuz 2020 raporunu sizin için kısaca yorumladık. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://wearesocial.com/blog/2020/07/more-than-half-of-the-people-on-earth-now-use-social-media