Google’a Alternatif 6 Özel Arama Motoru

Google alternatifi 6 arama motoru

Google, internetteki en büyük arama motorudur, ancak bu, aramalarınız için size her zaman en iyi sonuçları verdiği anlamına gelmez. Eğer belirli bir türde içerik arıyorsanız, özel arama motorları, Google’dan daha iyi sonuçları listeleyebilir. Bu yazımızda size Google’a alternatif olarak kullanabileceğiniz 6 özel arama motorunu tanıtacağız. Bu özel arama motorları, tam olarak aradığınızı bulma konusunda Google‘dan daha iyidir.

Yıllar geçtikçe, arama motoru optimizasyonunun (SEO) kullanımı Google’da çarpık sonuçlara yol açtı. En iyi SEO uygulamalarını kullanan web sitelerinin, daha iyi içeriğe sahip olanlardan daha üst sıralarda yer aldığını sık sık görüyoruz. Bu nedenle, her zaman en yüksek kalitede arama sonuçları elde edemezsiniz. Ancak, Google’dan farklı olarak web’de arama yapmak ve bu yüksek kaliteli kaynakları bulmak için başka seçenekler de vardır. Neler mi? işte Google’a alternatif olarak kullanabileceğiniz 6 özel arama motorunun listesi:

1. blogsurf.io: İnternetteki En İyi Yazılan Blogları Arayın

Google'a alternatif blog arama motoru blogsurf.io

Belirli bir konuda yazılmış en iyi içerikler bazen bloglarda olabilir. Blogsurf, tüm blog gönderilerine puan atamak için SEO karşıtı MarketRank algoritmasını kullanır ve böylece bir blogun genel puanlarına da ulaşır. Bir terim aradığınızda, sonuçlar size blog sıralamasına göre gönderileri gösterecektir. Sonuçlarınızı döneme ve makalenin okuma süresine göre filtreleyebilirsiniz (5 dakikadan az, 5-10 dakika veya 10 dakikadan fazla).
Blog Surf ayrıca, kategorilere veya etiketlere göre göz atabileceğiniz tüm blogların bir dizini sağlar. Arama yapmadan okunacak bir şeyler bulmak için Blog Sıralamalarını ve en popüler blog gönderilerini de kontrol edebilirsiniz.

Not: Sitede malesef (şimdilik) Türkçe bloglara ait sonuçlar yer almamaktadır.

2. Occamm (Web): Arama Sonuçlarını Etiketlere Göre Hassaslaştırın ve Özet veya Önizleme Alın

Google'a alternatif arama motoru occamm.

Occamm, insanların ne aramaları gerektiğini her zaman bilmedikleri önermesiyle Google’dan daha kullanışlı bir arama motoru yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla, Occamm’da bir anahtar kelime aradığınızda, Google’da elde ettiğinize çok benzeyen bir sonuç listesi görürsünüz, ancak bununla birlikte bir dizi etiket de alırsınız.

Bu etiketler, aramadığınız ama yine de bulmakla ilgilendiğiniz şeyleri önererek aramanızı daraltmanıza olanak tanır. En fazla dört etiket seçin ve Occamm, istediğiniz ancak nasıl arayacağınızı bilmediğiniz bilgileri sağlamak için arama sonuçlarınızı hassaslaştıracaktır. Her ayrıntılandırma, yeni bir etiket kümesi oluşturur, böylece her seferinde daha iyi aramaya devam edebilirsiniz.

Occamm ayrıca, bağlantıya tıklamadan önce arama sonuçlarının alakalı olup olmadığını görmeyi kolaylaştırır. Her sonuç, bağlantının ne söyleyeceğinin kısa bir önizlemesini veya alternatif olarak AI tarafından oluşturulan bir sayfa özetini sağlar. Ayrıca tıklamadan önce herhangi bir bağlantıyla ilgili bağlantıları da görebilirsiniz. Özellikle Google Arama için gelişmiş ipuçlarını, operatörleri ve komutları bilmiyorsanız, zamandan tasarruf sağlar ve faydalıdır .

3. YouCode (Web): Kod ve Hackerlar için En İyi Arama Motoru

You gizlilik odaklı yeni bir arama motorudur. Birçok farklı kategoride arama yapmanızı sağlar ancak Ancak kod odaklı alt arama motoru YouCode, son zamanlarda gerçekten ilgi odağı olmuş durumda.

YouCode, StackOverflow, Github, Code Complete vb. gibi popüler kod kaynaklarından gelen kod sonuçlarını önceliklendirip listeler. Arama sonuçlarında bu sitelerdeki gönderilerin önizlemelerini görerek, istediğinizi bulmanızı çok daha kolay hale getirirsiniz. Ayrıca, kodu kopyalayabileceğiniz bir yan panelde açarak YouCode’dan hiç ayrılmadan tüm gönderiyi görebilirsiniz.

4. Studybyte (Web): Eğitim İçeriği İçin Kolay Arama

Öğrenciler bir konu hakkında bilgi edinmek istediklerinde, güvenilir eğitim kaynaklarından alınan güvenilir bilgilere ihtiyaç duyarlar. Studybyte, yalnızca güvenilir eğitimcilerden bağlantılar bulan Google Akademik’e harika bir alternatiftir .

Site tamamen ücretsizdir ve sizi izlemez veya veri toplamaz. Ancak, Geçmiş sekmesinde görebileceğiniz önceki aramalarınızı aynı bilgisayara kaydeder. Studybyte, sonuçlar sayfasında yalnızca eğitim içeriğini sıralayan özel bir arama algoritması kullanır.

5. Memegine (Web): Reddit’te Görsellerdeki Metin Dahil Memleri Arayın

İnternet memleri sever. Ve yeni veya trend olan memler arıyorsanız , büyük olasılıkla Reddit’teki birçok mem tabanlı toplulukta yayınlanmaları olasıdır. Artık, bu memler için gönderi başlıkları veya alt yazılar için Reddit’te arama yaparken, memenin kendisinde kullanılan metni arayamazsınız. Ve genellikle, hatırladığınız şey budur, unvanlar değil.
Memegine bunu düzeltmek istiyor. Web sitesi, istediğiniz memi hızla bulmak için arayabileceğiniz popüler alt dizinlerde paylaşılan tüm memlerin bir deposudur. Evet, memlerde kullanılan metni okuyabilir, bu nedenle sadece yazı başlıklarını değil, memin içeriğini de arıyorsunuz. Memegine bir iş yapar ve bunu iyi yapar.

6. Needl (Windows, macOS): Herhangi Bir Dosya veya Sohbet için Google’da, Notion’da ve Slack’te arama yapın

Modern çalışma ortamında, bir proje hakkında konuştuğunuz veya bir dosya paylaştığınız için hangi uygulama veya hizmeti kullandığınızı hatırlamak zor. Needl, Gmail, Google Drive, Google Calendar, Notion ve Slack’ten başlayarak popüler üretkenlik uygulamalarında dosya veya sohbetler için evrensel arama motoru olmaya çalışıyor.

Needl’ı hesaplarınıza bağladığınızda, tam metin araması için dosyalarınızı ve sohbetlerinizi indekslemek birkaç dakika sürecektir. Ancak bundan sonra, tüm bu hizmetlerde herhangi bir anahtar kelime için cayır cayır yanan hızlı arama sonuçları verir. Hiçbir gizli maliyeti olmayan tamamen ücretsiz bir uygulama için, hoş bir arayüz ile son derece sorunsuz ve verimlidir.
Ekip, yakında diğer üretkenlik hizmetlerine genişlemeyi ve daha fazla özellik sunmayı planladığını söylüyor.