Arama Motorları Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

arama motoru

İnternette gezinmek hayatımızın normal bir parçası haline geldi. Tıpkı işe giderken, evde kahvaltı veya ev işlerini yaparken, internete günlük olarak göz atıyoruz. İster iş ister tatil amaçlı kullanalım, hayatımız internet olmadan düşünülemez konumda.

İnternette gezinmek için kullanılan araçlar olan arama motorlarının önemi ise hiç yadsınamaz. İstatistiklere göre, Google dünyadaki en popüler arama motorudur, Bing ise ikinci, Yahoo ve Ask.com ise sırasıyla üçüncü ve dördüncü sırada.

Örneğin, Baidu, Çin’deki en popüler arama motorudur ve aynı zamanda Çin’deki baskın konumundan dolayı dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından biridir.

Bir arama motorunu seçmek kişisel bir tercih meselesidir, ancak arama motorlarının aynı olmadığını bilmek de gerekir. İşte arama motorları hakkında bilmeniz gereken her şey ve arama motoru deneyiminizi artıracak bilgiler.

Mobil Cihazlar Geleceği Sunuyor

Google’a göre, mobil cihazlar Google kullanıcıları için tercih edilen arama aracıdır. Birkaç yıldır trend olmuştur ve Google, mobil cihazlar için içeriklerini optimize etme ve mobil cihazınızı kullanarak Google’da arama yapmayı kolaylaştırma konusunda önemli adımlar atmıştır.

SEO uzmanları arasında, eğilimin gelecekte devam edeceği ve mobil cihazlarını Google aramaları için kullanan daha fazla insanın olacağı konusunda genel bir fikir birliği var.

SEO Hala Değerli

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) herhangi bir online iş için son derece önemlidir. SEO‘nun birkaç yıl öncesine göre biraz daha az önemli olduğu doğru olsa da, çevrimiçi varlığınızı oluşturmak için hala çok önemlidir.

Kısacası SEO, insanların arama motorları aracılığıyla size ulaşmasını kolaylaştırmak için web sitenizi (veya blogunuzu) optimize etmek için kullanılır.

Doğru SEO stratejisini benimsemek, web sitenizin arama sıralamasını ve genel organik görünürlüğünü artırmanın anahtarıdır.

İçerik kraldır

Organik (ücretsiz) trafiği web sitenize yönlendirmenin en güvenilir yollarından biri kaliteli içeriktir. Burada anahtar, arama sıralamasını önemli ölçüde artıran ve insanların sizi rakiplerinizden ayırt etmelerini kolaylaştıran, orijinal içeriktir.

Ancak, orijinal içeriği günlük olarak yayınlamanın gerekli olduğunu unutmayın; bu da güvenilir olduğunuzu ve bunun sonucunda daha da fazla kişi çekeceğinizi gösterir.

Mobil Arama Her zamankinden Daha Önemli

Mobil cihazlarda internet kullanımının artış gösterdiğini söyledik. Bu, özellikle küçük yerel işletmeler için önemlidir. ‘Yakınımdaki’ bir restoran arayanlar, arama yapmak için mobil cihazları kullanacaklardır, bu nedenle web sitenizi optimize ederken bunu aklınızda bulundurun.

Mobil optimizasyonu öncelik vermenizi ve web siteniz için mobil olarak optimize edilmiş bir içerik oluşturmak için adımlar atmanızı öneririz.