fbpx

Blog

Site dışı SEO (Off Page SEO)

Site dışı SEO (Off Page) Arama Motoru Optimazyonunun ikinci basamağıdır.

Off Page SEO, sitenizin linklerinin dağıtılması, aynı alandan başka sitelerde sitenizin linklerinin yer alması, sosyal medya platformlarının etkin kullanılması gibi uzun ve süreli bir işlemdir.

Site Dışı SEO Çalışmalarının Başlıca Kriterleri

1- Backlink

Web sayfanızın linklerinin sizinle aynı alanda yayın yapan web sayfalarında  yer almasının sağlanması Off Page SEO için uzun süreli ve yegane adımdır. Bu işlemin yapılması, benzer sitelere ricaen link değişimi şeklinde olabileceği gibi, özgün ve ihtiyaca cevap veren makalelerinizin organik olarak paylaşılması ile de sağlanacaktır. Tam bu noktada, özgün içerikler yaratmanın ne denli önemli olduğunu ortaya çıkıyor.

2- Benzer Blog/Mikro Siteler Açmak

Site dışı SEO için en çok tavsiye edilen işlemlerden olan mikro siteler açmak ve buralardan ana siteye link sağlamak gelir. Gerçi bu yöntemin faydası artık eskisi kadar olmamakla birlikte, güncel tutabileceğiniz bir kaç mikro site ve ücretsiz blog platformlarından yayınlayabilirsiniz. WordPress, bloger platformlardan yararlanabilirsiniz.

3- Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarından önce Off Page SEO için; internet dizinlerine link bırakmak, forumlara üye olarak link vermek gibi tavsiyeler verilirdi. Şimdilerde ise asıl güç, sosyal medya. Hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya ağlarında hesaplar oluşturmak ve linklerinizi içeren sürekli paylaşımlar yapmak gerekmektedir. Elbette; sadece sizin kendi hesabınızdan yapacağınız paylaşımlar yeterli olmayacaktır. Bunun dışında, yüksek takipçi ve beğenili sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapılmasını sağlamakta gerekebilir.

4- Makale Platformları ve Sözlükler

Site dışı SEO‘da makale platformları, forumlardan daha fazla önem kazandı. Medium.com ve Onedio gibi sosyal makale platformlarından profiller oluşturmak ve yayınlar yapmak gerekiyor. Ayrıca; ülkemize özel bir sosyal platform olan sözlüklerde de yazar olmak ve gündeme göre ilgili başlıklara kendi web sayfamızdan referans vermek gerekmektedir. Tabi ki bunun bir ölçüsü var…

 

Bir Yorum Gönder


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi