Twitter Listeleri Nasıl Kurulur ve Kullanılır: 9 Harika Fikir

Aylık 330 milyon kullanıcısı olan Twitter, bağlantı kurmak için çok sayıda potansiyel insan ve marka ağı sunmaktadır. Ancak günde 500 milyon tweet gönderildiğinde, bu rakam Twitter akışına ayak uydurmanızı imkansız hale getirebilir. Neyse ki, Twitter feed’inizi hedeflenen konulara göre organize etmenin basit bir yolu var, böylece sektörünüzdeki en önemli konuşmalara her zaman devam edebilirsiniz: Twitter listeleri.

Twitter’da kaç kişiyi takip ediyor olursanız olun, listeler akıl sağlığı tasarrufu sağlayan güzel şeyler. Ayrıca, daha etkin bir şekilde çalışmanıza da katkı sağlıyor. İşte Twitter listelerinin nasıl kurulacağına dair hızlı ve güzel birkaç tavsiye.

Twitter Listeleri nasıl Kurulur

Twitter üzerinden:

• Twittera giriş yapın ve profil ikonunuza tıklayın.
• Listeleri seçin.

• Liste oluşturu görene kadar aşağı kaydırın.
• Listenize bir isim verin ve opsiyonel olarak açıklama ekleyin.
• Listenizi herkese açık mı yoksa özel mi yapacağınızı seçin. Herkese açıksa, Twitter’daki herkes listenizi görebilir ve abone olabilir. Özelse, yalnızca siz görebilirsiniz.
• Listeyi Kaydete tıklayın.

  • 7. adımdaki seçenekleri kullanarak istediğiniz zaman Twitter listelerinizden kişi ekleyebilir veya silebilirsiniz.
  • Listelerinizi görüntülemek için profil simgenizi tıklayın ve tekrar Listeleri seçin. Yeni listeniz hemen görünmezse, sayfayı yenilemeyi ve önbelleğinizi temizlemeyi deneyin.
  • Bu ekran görüntüleri, bilgisayar kullanarak Twitter listelerinin nasıl ayarlandığını gösterir. Simgeler ve etiketler mobil cihazlarda biraz farklılık gösterir, ancak işlem aslında aynıdır.

Twitter listelerini markanızı büyütmek için kullanabileceğiniz 9 yöntem:

1. Rekabeti göz önünde tutun

Twitter, rekabeti takip etmek için harika bir araçtır. Ancak rakipleri takip ederek veya onların tweetlerini izlediğinizi bilmelerini sağlayarak ödüllendirmek istemezsiniz. Bir listeye eklemek için kişileri takip etmeniz gerekmez. Bu, özel listeler, mutlaka takip etmek istemediğiniz kullanıcı gruplarını takip etmenin harika bir yoludur. Listeye hesap eklemeye başlamadan önce listenizin özel olarak ayarlandığından emin olun. Herkese açıksa, her bir kullanıcı siz eklediğinizde bir bildirim alır.

Her kullanıcının profil sayfasından hangi listelere abone olduklarını ve hangi listelerde bulunduklarını görebilirsiniz. Bu size rakiplerinizin kime göz kulak olduğu ve kimlerle etkileşime girdiği hakkında değerli bilgiler verebilir, böylece aynısını yapabilirsiniz.

2. Çalışanlarınızı ve marka savunucularınızı gösterin

Çalışanlarınızdan oluşan bir twitter listesi yaptığında, diğer insanların; çalışanlarının ve marka savunucularının şirketin hakkında söylediği bütün o güzel ve olumlu sözleri görmeleri için çok büyük bir kolaylık olur.

3. Farklı tekliflerinizi veya marka hesaplarınızı sergileyin

Markanız belirli bir boyuta ulaştığında, farklı ürünler veya ürün grupları için çok sayıda farklı Twitter hesabınız olabilir. Bir Twitter listesi, tüm bu teklifleri bir yerde bir araya getirmek için harika bir yoldur.

Farklı bölgeler için farklı Twitter hesaplarınız da olabilir. Veya pazarlama ve sosyal müşteri hizmetleri gibi farklı işlevler için. Liste, bu hesaplara bağlanmak ve bunları paylaşmak için de harika bir yoldur.

4. İlgili konuşmaları izleyin

Bir Twitter listesi esas olarak bir mini-Twitter yayını olduğundan, sektörünüzle ilgili konulara göre Twitter listeleri oluşturmak, işinizdeki en önemli konuşmalar konusunda her zaman güncel olduğunuzdan emin olmanın harika bir yoludur. Akıllıca hazırlanmış yayınlar, sosyal dinleme için harika bir araç olabilir.

Tabii ki, Twitter listeleri oluşturan tek kişi sen değilsin. Muhtemelen, işinizle ilgili harika içeriklerle dolu olan her tür Twitter listesi vardır. Endüstrideki meslektaşlarınızın listelerine abone olarak yaptıkları işten neden faydalanmıyorsun?

Abone olunacak ilgili listeleri bulmak için, alakalı kişilerin veya hesapların Twitter profillerine gidin. Listeler sekmesini tıklayın ve hangi listeleri oluşturulduklarını, abone olduklarını ve eklendiklerini görün. Örneğin, Google Analytics, analitik alanında çalışan kadınların bir listesini tutar.

Sizi ilgilendiren bir liste bulduğunuzda, listenin adına ve ardından Abone Ol düğmesine tıklayın. Bu, listelerin üyelerini takip etmek zorunda kalmadan sizi listenin içeriğine abone yapar.

5. Sektörünüzdeki kişiler ve hesaplarla etkileşim halinde olun

Ne zaman herkese açık bir listeye yeni birini eklesen, bunu yaptığını söyleyen bir bildirim alacaklar. Bu, henüz Twitter’da sizi fark etmemiş olabilecek hesapların dikkatiniçekmenin kolay bir yoludur.

Ancak daha da önemlisi, sektördeki etkileyicilerin veya diğer önemli kişilerin bir Twitter listesi size etkileşim şanslarını izlemek için harika bir hesap koleksiyonu sunar.

6- Bir etkinlikten önce veya sonra bağlantı kurun

Bir etkinlikte şahsen bağlantı kurmak harika, ancak aldığınız tüm kartvizitleri takip etmek ve kim olduğunu hatırlamak zor olabilir.

Twitter listesi, etkinlik gerçekleşmeden önce bile bazı katılımcılarla tanışmanın iyi bir yolu olabilir, böylece geçirdiğiniz sınırlı süre boyunca kiminle tanışmak istediğinize karar verip öncelikli hale getirebilirsiniz.

Etkinlikten sonra bile, bir Twitter katılımcı listesi network kurmaya devam etmenin kolay bir yolu.

7. Hangi listelerde göründüğünüzü izleyin

Genel bir listeye her eklenişinizde bildirim alırsınız. Birisi sizi bir listeye eklediğinde, neyle uğraştığınızla ilgilendiklerinin iyi bir işaretidir. Bunları takip etmenin uygun olup olmadığını görmek için kendi profillerine bakın veya karşılığında bunları kendi listelerinizden birine ekleyin.

Ayrıca sizi listelere ekleyen kişilerin özel bir Twitter listesini oluşturmayı da düşünebilirsiniz. Bunu bir ipucu toplamanın bir yolu olarak düşünün.

Zaman zaman, hangi listelerde göründüğünüzü kontrol etmek ve sizi ilgilendiren hiçbir şeyin olmadığından emin olmak iyi bir fikirdir.

Hangi listeye üye olduğunuzu bulmak için Twitter profilinize gidin ve Listeler’e ve ardından Üyelere tıklayın. Bu bilgiler herkese açık olduğundan, endişeye neden olacak hiçbir şeyin bulunmadığından emin olmak için bir göz atın.

Kendinizi bir listeden kaldırmanın tek yolu listenin yaratıcısını engellemektir. Bu adımı atmadan önce, liste oluşturucusuyla bağlantı kurmayı ve onlardan sizi kaldırmalarını istemeyi deneyebilirsiniz, ancak kendinizi listeden çıkarmanın başka bir yolu yoktur. İsterseniz Twitter kullanıcısının hemen engelini kaldırabilirsiniz, ancak artık sizi takip etmeyecekler.

8. Twitter listelerini paylaşın

Harika bir Twitter listesi oluşturduktan sonra veya keşfettiğinizde, bu listeyi yararlı bir kaynak olarak paylaşmak isteyebilirsiniz. Bir Twitter listesini paylaşmak için listeye gidin, ardından URL’yi kopyalayıp yapıştırın. Format her zaman aşağıdaki gibidir:

[https://twitter.com/[kullanıcıadı]/lists/[listeninadı]

9. Görmek istediğiniz şeyi, görmek istediğiniz zaman görün

Twitter algoritması, Feedinize kafa karıştırıcı bir tweet ekleyebilir. Twitter listesi, ilk olarak tweet’lerini görmek istediğiniz hesaplardan kendi öncelikli koleksiyonunuzu oluşturmanıza olanak sağlar.

Ayrıca, çeşitli hesaplara çeşitli zamanlarda öncelik vermek için birden fazla Twitter listesi oluşturabilirsiniz. Örneğin, sabah işe giderken, son dakika haberi paylaşması muhtemel hesaplara öncelik vermek isteyebilirsiniz. Çalışma saatleri sırasında, muhtemelen işinizle ilgili hesaplara odaklanmak isteyeceksiniz. Öğle yemeğinde mizah üzerine odaklanmak isteyebilirsiniz. Ve eve gidip giderken, arkadaşlarınızın ve ailenizin neler yaptığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Bu hesap kümelerinin her biri için ayrı bir liste oluşturabilirsiniz. Yolculuk ve mizah listelerinizi gizli tutmak isteyebilirsiniz, ancak işinizle ilgili takip ettiğiniz kişilerin genel bir listesini oluşturun. Veya tamamen gizli kalabilir ve iş listenizi de gizli tutabilirsiniz. Sadece bir genel listenin tamamen herkese açık olduğunu ve herkesin görüp abone olabileceğini unutmayın.

Twitter’ı markanız için nasıl daha efektif kullanacağınızı öğrenmek için bizimle iletişime geçin