Neden Mobil Uyumlu Web Siteniz Olmalı?

Mobil uyumlu web tasarım

Kullanıcılar web sitesi ziyaretlerini  masaüstü bilgisayarlar haricinde farklı cihazlardan yaptıkları zaman, mobil uyumlu web sitesi sahibi değilseniz, kullanıcılar aradıkları içeriğe erişmekte zorluk yaşayacaklardır. Bu ve bunun gibi sorunlar uzayıp gider. Bu yazıda size neden mobil uyumlu bir siteniz olmalı, mobil uyumlu bir web sitesinin avantajları nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Günümüzdeki internet kullanan insanlar dünyanın nüfusunun %53’ünü kapsıyor. Bu orandaki %60’lık kullanıcı yani 5.13 milyar insan ise mobil internet kullanıcısı. Cihazlardan bağımsız internet kullanımı da her geçen gün büyük  ölçüde artıyor.

Artık internete, önceki yüzyılda hiç kimsenin hayal etmediği farklı ve yeni yollarla erişebiliyoruz. Bunlar arasında dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, akıllı telefonlar ve akıllı saatler var. Ve özellikle de bu nedenle web sitenizin tüm bu cihazlarla uyumlu olması önemlidir.

Mobil uyumlu web sitesi avantajları

Esneklik:

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi, kullanıcılarına esneklik sağlar.  Esneklikten kastettiğimiz aslında gelişmiş bir kullanıcı deneyimidir.  Herhangi birinin bir web sitesine bağlantıyı cep telefonlarına kısa mesajla gönderdiği birçok durum vardır, ancak linki açmaya çalıştığımızda, gezinmesi çok zor, link yapısı karmaşık bir web sitesiyle karşılaşabiliriz. Bu tür web sayfaları kullanıcı üzerinde olumsuz bir izlenim bırakır. Özellikle mobilden yapılan bir web sitesi ziyaretinde kullanıcılar aradıklarına hemen erişebilmeyi isterler.

Mobil uyumlu  web siteleri daha kullanışlıdır. Kullanıcı deneyimini daha iyi yaşatırlar ve kullanıcılar kolay bir şekilde web sitenizde gezinebilir. Mobil uyumlu web sitelerinde kolay ve anlaşılabilir bir arayüz tasarımı vardır.

Rekabet avantajı:

İnternette bir  ürün veya hizmet ile ilgili araştırma yaptığımızda genellikle aynı ürün ve hizmetleri sunan hatta aynı içeriğe sahip birçok web sitesi ile karşılaşırız. Bu siteler arasındaki aralarındaki rekabet gerçekten çok zordur. Zaten birbirinin aynı içeriğe sahip web siteleri  sahiplerine hiçbir zaman beklenilen  faydayı sağlamaz. Ayrıca yapılan anketlere göre, her 3 web sitesinden sadece 1 tanesi mobil cihazlarla uyumlu. Eğer mobil uyumlu bir web siteniz varsa ve içerikleriniz de özgünse bu şirketinizin dönüm noktası olabilir.

Kullanıcılar rakip tekliflerden daha fazla özellik ve daha iyi hizmet aldığında, söz konusu hizmeti tercih etme olasılıkları daha yüksektir. Bu nedenle, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, rakiplerinizin önüne geçmek için avantaj sağlar.

Daha fazla iş alın:

Bir Google araştırmasına göre , kullanıcıların% 67’si, mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri, mobil olmayan sitelere kıyasla daha çok tercih ediyor ve ikinci kez ziyaret ediyor.  Özellikle e- ticaret sitelerinde bir siteden bir şey satın alma ihtiyacınız varsa ve site mobil uyumlu değilse, kullanıcı otomatik olarak mobil cihazıyla uyumlu başka bir web sitesine geçecektir. responsive bir web sitesi  iş alma potansiyelinizi arttırır.

Hızlı yükleme süresi:

Yapılan bir araştırmaya göre  bir mobil açılış sayfasını tam olarak yüklemek için geçen ortalama süre 22 saniye. Ancak mobil siteye gelen ziyaretçilerin % 53’ü, siteyi yüklenmek için üç saniyeden daha uzun bir süre beklemiyor ve sayfadan ayrılıyorlar. Bu kesinlikle büyük bir sorundur.  Mobil uyumlu web sitelerinin açılış hızı

Birisi size metinler varsayalım veya size cep telefonunuzda masaüstü tabanlı bir web sitesinin URL’sini e-posta ile gönderir. Cihazınızdan açmaya çalıştığınızda, sitenin kullanımı zor veya imkansız olabilir. Bu durumda, kullanıcı hayal kırıklığına uğrar, dolayısıyla web sitesi neden ziyaretçilerinden birini kaybeder? Ancak, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerinde durum tamamen farklıdır. responsive web siteleri daha hızlı açılır ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Daha Yüksek Google Sıralaması:

Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak, mobil uyumlu olmayan sitelere kıyasla daha yüksek bir Google sıralamasına sahip olmak demektir. Bir arama motoru izleme raporuna göre , kullanıcıların yaklaşık% 60’ı artık mobil cihazlarından arama yapıyor. Bu nedenle, bu tür cihazlarda arama sonuçlarında görünmek çok önemlidir. Arama motorlarında optimize edilmiş siteler diğer sitelere kıyasla daha yüksek bir oranda üst sıralarda karşımıza çıkar. Kısacası eğer siteniz mobil cihazlara optimize edilmiş ise arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinir.

Sonuç:

Responsive yani mobil uyumlu web siteleri yüksek trafik elde etmede ve işletmenin genel büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Birçok site hala mobil cihazlarla tam uyumlu olmasa da, bu sitelerin sayısı giderek azalıyor.

Peki sizin web sayfanız mobil uyumlu mu? İsterseniz sitenizi hızlıca ve ücretsiz olarak analiz edip web sitenizin mobil uyumluluğunu test edebiliriz.

Bizimle iletişime geçin!