Responsive (Duyarlı) Web Tasarım Nedir?

responsive (duyarlı) web tasarım

Responsive (duyarlı) web tasarım, web sitesi sahipleri için büyük avantajlar sağlıyor. Peki duyarlı web tasarım nedir, neden gereklidir?


We Are Social ve HootSuite tarafından yayınlanan 2020 Küresel Dijital Raporu‘na göre web trafiğinin %53.3’ü mobil cihazlardan sağlanıyor. Ve yayınlanan bu rapora baktığımızda yalnızca bir yıl (2018-2019) içerisinde mobil cihazlardan sağlanan web trafiğindeki artış yüzdesi 8.6. Ancak masaüstü ve laptoplardan gelen web trafiği yüzde 44 ve bir yıl içerisindeki değişim %6.8’lik bir düşüş. Bu da demek oluyor ki akıllı telefonlar tarafından web sitesi trafiğindeki artış her geçen yıl daha da büyürken masaüstü, laptop gibi araçlardan sağlanan web trafiği ivmesi ise aşağı doğru hareket ediyor.

Peki böyle bir durumda ne yapmalı, web sitelerini mobil cihazlara uyumlu hale nasıl getirmeliyiz?

Biliyoruz ki mobil telefonlarla internette gezinmek inanılmaz kolay ve hızlıdır. Mobil cihazların ekran boyutu bilgisayar ekranlarından farklıdır ve web sayfalarını bu ekranlara farklı şekilde yerleştirmek gerekir.
Fakat birçok web sitesi mobil cihazlar için optimize edilmemiştir. Bu web sitelerinde yazılar okunamayacak kadar ufak kalır. Ekranı büyütmek, kaydırmak gerekir, butonlara tıklaması çok zordur ve bu nedenle bu internet sitelerinde aradığımız bilgiye erişmek gerçekten de bir işkenceye dönüşebilir.

Bu nedenle responsive (duyarlı) web tasarıma sahip olmak web sitesi sahipleri için büyük avantajlar sağlar.
Responsive (duyarlı) web tasarım, sadece farklı ekranlı cihazlara uyum sağlayabilecek web siteleri oluşturmak anlamına gelir.

responsive (duyarlı) web tasarımNeden Responsive (Duyarlı) Web Tasarım Bir Site Sahip Olmalısınız?

Bütün teknolojik aletlerde farklı ekran boyutları vardır; tablet, telefon, bilgisayar, tv ve giyilebilir teknolojiler… Ekran boyutu her zaman değişiklik gösterir. Web sitelerinin bugün, yarın ve gelecekte bunlara uyum sağlayabilmesi önemlidir. İşte responsive web tasarım tam olarak bunu sağlar.

Responsive bir tasarıma sahip web sitesi bilgisayar, mobil ve tablet cihazlardan girildiğini anlayarak içerisinde bulunan yazı, resim, menü ve diğer elementlerin boyutlarını otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu sayede kullanıcısına kolay kullanılabilirlik ve istediği sayfaya hızlı ulaşmasına olanak tanır.

Duyarlı Web Tasarım Nasıl Yapılır?

2010 yılında ortaya çıkan responsive web tasarım artık tüm dünyada popüler. Çoğunlukla 3 ile 6 kademeli olarak tasarlanan duyarlı web siteleri temelde tablet, desktop ve mobil versiyondan oluşur. Font ve görseller alt alta gelecek şekilde büyütüldüğünde kolayca okunacak şekilde sıralanır. Genel olarak mobil versiyonlarda ayrıntılar gizlenir ve sadece en yalın bilgiler ziyaretçiye sunulur.

Responsive Web Tasarım Ölçüleri Nelerdir?

Responsive (duyarlı) web tasarım, cihazlar baz alınarak farklı ekran boyutlarına göre tasarlanmaktadır. Ekran boyutları mobil cihazlardan tabelete, tabletten laptop, masaüstü bilgisayarlara kadar değişiklik göstermektedir. Duyarlı  web  tasarım sayesinde ise web sitesi tüm cihazlara uygun olarak değişken hale getirilir. Genellikle 3 ya da 4 farklı çözünürlük temel alınarak oluşturulacak web siteleri CSS’de kodlanarak şu ölçülerde tasarlanmaktadır:

Mobil cihazlar: 767 ve 767’den küçük px
Tabletler: 768-991px
Laptop-masaüstü: 992-1199px
Büyük ekranlı bilgisayarlar:  1200 ve 1200’den büyük px

Responsive (Duyarlı) Web Tasarım Avantajları Nelerdir?

  • Daha fazla mobil trafik sağlar.
  • Mobil ve masaüstü olarak 2 ayrı site geliştirmekten daha hızlı ve daha az maliyetlidir.
  • Düşük bakım gerektirir. ( Ayrı bir mobil sitenin bakımı ek test ve destek gerektirir. Buna karşılık, duyarlı tasarım süreci her ekranda en uygun düzeni sağlamak için standart test metodolojilerini kullanır.)
  • Daha hızlı web sayfalarına sahip olunur. (responsive web, sitenizin önbelleğe alma ve duyarlı resim görüntüleme gibi modern performans tekniklerini kullanmasını sağlar ve web sitenizin yükleme hızını artırmanıza yardımcı olur.)
  • Düşük hemen çıkma oranları. (Duyarlı ve optimize edilmiş bir mobil site, ziyaretçiler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.)
  • Daha yüksek dönüşüm oranları. (Tüm cihazlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi yaratmak yeni müşteri kazanmanın anahtarıdır. )
  • Daha kolay analitik raporlama rahatlığı sunar.
  • Responsive web tasarım, arama motoru optimizasyonunda (SEO) kaliteli içerik kadar önemlidir.
  • Geliştirilmiş çevrimiçi tarama deneyimi kazandırır. (İlk izlenimler her şeydir; bu nedenle, bir kullanıcı ilk defa masaüstünden veya akıllı telefonlarından bir web sitesini ziyaret ediyorsa, sürekli olarak olumlu bir deneyim yaşamalarını istersiniz. Ziyaretçilerin ilk ziyaretleri sırasında ekranlarını yakınlaştırma, küçültme ve sıkma zorunluluğu varsa pes edip başka bir web sitesini denemeleri muhtemeldir.)
  • Geliştirilmiş çevrimdışı tarama deneyimi sunar. (Artık birçok akıllı telefon ve tablette HTML5 etkin, responsive web tasarım, HTML5 web uygulamalarındaki içeriği internet bağlantısı olmadan görüntülemeye devam etmeyi kolaylaştırarak kullanıcılara fayda sağlar.)

Web sitenizin duyarlı  olup olmadığını öğrenmek ve arama motorları ile uyumlu responsive bir web sitesine sahip olmak için info@survivor.com.tr adresinden veya +9.0850 840 6452 telefon numarasından bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.