fbpx

Blog

Responsive Web Tasarımı Nedir?

Responsive web tasarımı

Responsive (Duyarlı) web tasarım, sadece farklı ekranlı cihazlara uyum sağlayabilecek web siteleri oluşturmak anlamına gelir.

Mobil telefonlarla internette gezinmek inanılmaz kolay ve hızlıdır. Fakat birçok web site mobil cihazlar için optimize edilmemiştir. Bu web sitelerinde yazılar okunamayacak kadar ufak kalır. Ekranı büyütmek, kaydırmak gerekir, butonlara tıklaması çok zordur. Ve bu nedenle bu internet sitelerinde aradığımız bilgiye erişmek gerçekten bir işkenceye dönüşebilir.

Mobil cihazların ekran boyutu bilgisayar ekranlarından farklıdır ve web sayfalarını bu ekranlara farklı şekilde yerleştirmek gerekir.
Bütün teknolojik aletlerde farklı ekran boyutları vardır; tablet, telefon, bilgisayar, tv ve giyilebilir teknolojiler… Ekran boyutu her zaman değişiklik gösterir. Web sitelerin bugün, yarın ve gelecekte bunlara uyum sağlayabilmesi önemlidir. İşte Responsive web tasarım tam olarak bunu sağlar.

Responsive web tasarımı

Responsive bir tasarıma sahip web sitesi bilgisayar, mobil ve tablet cihazlardan girildiğini anlayarak, içerisinde bulunan yazı, resim, menü ve diğer elementlerin boyutlarını otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu sayede kullanıcısına kolay kullanılabilirlik ve istediği sayfaya hızlı ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

2010 yılında ortaya çıkan responsive web tasarımı şu an tüm dünyada popüler. Genellikle 3 kadameli tasarlanan tasarım tablet, deskop ve mobil versiyondan oluşur. Font ve görseller alt alta gelecek şekilde büyütüldüğünde kolayca okunacak şekilde sıralanır. Genel olarak mobil versiyonlarda ayrıntılar gizlenir ve sadece en yalın bilgiler ziyaretçiye sunulur.

Yapılan araştırmalara göre Google’da web trafiğinin %30-50 kadarı akıllı telefonlar tarafından ve tabletlerden yapılıyor ve her geçen yıl daha da büyüyor.

Bu nedenle de responsive web tasarıma sahip olmak web sitesi sahipleri için çok büyük avantajlar sağlar

Responsive (Duyarlı) Web Tasarımın Avantajları

  • Daha fazla mobil trafik
  • Mobil ve masa üstü olarak 2 ayrı site geliştirmekten daha hızlı ve daha az maliyetlidir
  • Düşük bakım gereksinimleri. ( Ayrı bir mobil sitenin bakımı ek test ve destek gerektirir. Buna karşılık, duyarlı tasarım süreci her ekranda en uygun düzeni sağlamak için standart test metodolojilerini kullanır .)
  • Daha hızlı web sayfaları (responsive web sitenizin önbelleğe alma ve duyarlı resim görüntüleme gibi modern performans tekniklerini kullanmasını sağlamak , web sitenizin yükleme hızını artırmanıza yardımcı olur .)
  • Düşük hemen çıkma oranları (Duyarlı ve optimize edilmiş bir mobil site, ziyaretçiler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.
  • Daha yüksek dönüşüm oranları ( Tüm cihazlarda tutarlı bir kullanıcı deneyimi yaratmak, yeni müşterileri dönüştürmenin anahtarıdır . )
  • Daha kolay analitik raporlama
  • Geliştirilmiş SEO  (responsive web tasarımı, arama motoru optimizasyonunda kaliteli içerik kadar önemlidir.) 
  • Geliştirilmiş Çevrimiçi Tarama Deneyimi  (İlk izlenimler her şeydir; bu nedenle, bir kullanıcı ilk defa masaüstünden veya akıllı telefonlarından bir web sitesini ziyaret ediyorsa, sürekli olarak olumlu bir deneyim yaşamalarını istersiniz. Ziyaretçilerin ilk ziyaretleri sırasında ekranlarını çok yakınlaştırma, küçültme ve sıkma zorunluluğu varsa, pes edip başka bir web sitesini denemeleri muhtemeldir.)
  • Geliştirilmiş çevrimdışı tarama deneyimi (Artık birçok akıllı telefon ve tablette HTML5 etkin,  responsive web tasarımı, HTML5 web uygulamalarındaki içeriği internet bağlantısı olmadan görüntülemeye devam etmeyi kolaylaştırarak kullanıcılara fayda sağlar) 

Web sitenizin responsive olup olmadığını öğrenmek ve arama motorları ile uyumlu responsive bir web sitesine sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

2 Yorum


Web tasarım

Web tasarım    Yayınlanan: 30 Mayıs 2019 12:15  Cevap

Faydalı bir paylaşım olmuş. teşekkür ederim

Web tasarım

Web tasarım    Yayınlanan: 30 Mayıs 2019 12:16  Cevap

elinize sağlık

Bir Yorum Gönder


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi