En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları ve Kullanıcı Sayıları

sosyal medya platformları

Günümüzde sosyal yaşama yön veren teknolojinin, sosyal medya platformları olduğunu göz önüne alırsak, en çok kullanılan ve yükseliş trendinde olan sosyal medya platformlarının da hangileri olduğunun merak konusu olduğu şüphesiz. İşte Hootsuite analizi ile ortaya çıkan ve  en çok kullanılan sosyal medya platformları…

We Are Social ve Hootsuite tarafından her yıl hazırlanan internet kullanımı ve sosyal medya istatistikleriyle ilgili rapor bu yıl da Ocak ayında yayınlandı. “2020 Dünyada internet Kullanımı” başlıklı rapora göre  en çok kullanılan 15 sosyal medya platformu arasında Facebook şüphesiz ki hala zirvedeki yerini koruyor. Facebook’u ise YouTube, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi diğer sosyal medya uygulamaları takip ediyor.

İşte En Popüler ve En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları ve Kullanıcı Sayıları

1. Facebook 2,44 Milyar Aylık Aktif Kullanıcı

Facebook her ne kadar etkisini kaybediyor gibi gözüküp adı gizlilik ihlallerine karışsa da 2020 yılında 2,44 milyar kullanıcı ile listenin başında yer alıyor.

2019 yılı verilerine göre yalnızca 2,27 milyar kullanıcısı mevcuttu. Kullanıcı sayısını gün geçtikçe artması listelerde birinciliği kimseye kaptırmayan Facebook’un hala etkili ve popüler olduğunu göstergesi. Ayrıca Facebook sayfalarını kullanan 80 milyondan fazla işletme olduğunu biliyor muydunuz?

2. YouTube 2 Milyar Aylık Aktif Kullanıcı

Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyet gösteren YouTube’ da, müzik videolarından filmlere hatta kişisel vloglara kadar pek çok içerik görmeniz mümkün. Video odaklı sosyal bir ağ olan YouTube, kullanıcıları video yükleyen ve izleyici şeklinde kategorize ediyor.

2 milyar kullanıcıya sahip YouTube’da birçok büyük marka ve medya kuruluşu aktif olarak yer alıyor.

3. WhatsApp 1,6 Milyar Aylık Aktif Kullanıcı

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, Facebook’tan ayrı olarak değerlendiriliyor. Dünyanın dört bir yanındaki milyarca insana anında iletişim kurma ve paylaşma imkanı veren WhatsApp’ın 2020 yılı verilerine göre güncel olarak 1,6 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

4. Facebook Messenger 1,3 Milyar Aktif Kullanıcı

İşletmenizi tanıtmak, sohbet oluşturmak, haber bültenleri göndermek ve daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz Facebook, bağımsız uygulaması Messenger özelliği ile kullanıcıların müşterileriyle bağlantı kurmaları için yeni yollar sunuyor.

2020 verilerine göre günümüzde Messenger’da 1,6 Milyar aktif kullanıcı bulunuyor.

5. WeChat 1,15 Milyar Aktif Kullanıcı

WeChat tıpkı WhatsApp ve Messenger gibi mesajlaşma uygulaması olarak başlayan ama süreç içerisinde çevrimiçi alışveriş yapmak, çevrimdışı ödeme yapmak, para transferi, rezervasyon gibi işlemlerin yapıldığı bir platform haline dönüştü.

2020 verilerine göre WeChat kullanıcısı sayısı 1,15 milyara tekabül ediyor.

6. Instagram 1 Milyar Aylık Aktif Kullanıcı

Sosyal ağlar arasında popülaritesini her gün arttırmaya devam eden Instagram, fotoğraflar, hikayeler, videolar hatta canlı videolar dahil olmak üzere çeşitli içerikleri paylaşmanıza olanak sağlayan platform. Instagram işletme profili ise, marka varlığınızı, yayınlarınızı ve profilinizi görsel zenginlikle geliştirmeye imkan tanıyor.

2020 verilerine göre Instagram’ın 1 Milyar aktif kullanıcısı mevcut.

7. TikTok 800 Milyon Aylık Aktif Kullanıcı

Dünyanın en çok indirilen uygulaması olan TikTok, Instagram’ın ardından en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformu olarak dikkat çekiyor. 2020 verilerine göre 800 milyon kullanıcı sayısına ulaşan platform, farklı video mesajlaşma uygulamaları da sunarak kullanıcılarına daha farklı deneyimler yaşatmayı ve hedef kitlesini genişletmeyi amaçlıyor.

en çok kullanılan 15 sosyal medya platformu8. QQ 731 Milyon Aktif Kullanıcı 

Tencent QQ dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor ve kullanıcılarına oyun oynama, yazı ve müzik paylaşma, sohbet etme ve alışveriş yapma gibi imkanlar sunuyor. 1999 yılında Çin’de yayınlanan platform özellikle Facebook’un Çin’de yasak olması nedeniyle Çin nüfusu tarafından sıklıkla kullanılıyor.

9. QZone 517 Milyon Aktif Kullanıcı

Çin’in Facebook’u olarak adlandırılan Qzone, 2005 yılından itibaren Çin nüfusu tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Çin’de Facebook ile yarışan bu platform kullanıcılarına günlük tutmadan müzik dinlemeye, video izlemeden blog yazısı üretimine kadar farklı özellikler sunuyor.

10. Sina Weibo 497 Milyon Aktif Kullanıcı

Çin’in Twitter’ı olarak bahsedebileceğimiz sosyal medya platformu ise Weibo (Sina Weibo). Ülkedeki Twitter yasağı sebebiyle popülaritesini artıran platform için aslında Twitter ve Facebook’un bir karışımı diyebiliriz.

11. Reddit 430 Milyon Aktif Kullanıcı

Listede en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında 11. sırada yer bulan Reddit, kısaca bir sosyal haber sitesi. Resim, video, blog paylaşımları yapılan site gazete okur gibi kullanılıyor. 2005 yılında hayatımıza dahil olan bu platformda yayınlanan içerikler aşağı yukarı butonlarıyla oylanabiliyor ve böylece en çok yukarı oyu alanlar anasayfadaki listede gözüküyor.

12. Snapchat 382 Milyon Aktif Kullanıcı

Fotoğraf ve kısa film olarak bilinen videoların paylaşılmasına olanak sağlayan sosyal medya uygulaması Snapchat, öyküler formatını popüler hale getirerek bir fotoğraf ya da kısa videoyu kendi network ağınızla paylaşmanıza olanak sağlıyor. Bu paylaşımlar görüntülendikten belirli bir süre sonra ise kayboluyor.

Bir önceki yıla (2019) göre 76 milyon daha fazla kullanıcıya ulaşan platformun bugün itibarıyla 382 milyon kullanıcısı  bulunuyor.

13. Twitter 340 Milyon Aktif Kullanıcı

“İnternetin SMS”i olarak bilinen Twitter, insanların bilgi, haber ve düşüncelerini paylaştığı sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Ayrıca PR ekipleri ve pazarlamacılar Twitter’ı marka bilincini artırmak ve müşterilerini memnun etmek için kullanıyor.

Kullanıcıların 280 karakter ile sınırlandırılmış “tweet” adı verilen gönderiler yazabildiği sosyal ağ 2006’dan bu yana aktif kullanıcı sayısını her geçen gün artıyor.

14. Pinterest 322 Milyon Aktif Kullanıcı

Yeni şeyler keşfetmek ve ilham almak için muazzam bir görsel sosyal medya ağı olan Pinterest’in 322 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Özellikle Pinterest markanız için kullanıcının satın alma kararlarını şekillendirme konusunda benzersiz bir fırsat olabilir. Çünkü 10 kişiden 9’u Pinterest’in “Pozitif Etki”ye sahip olduğunu söylüyor.

15. Kuaishou 316 Milyon Aktif Kullanıcı

Bir video paylaşım uygulaması olan Kuaishou, Çinli bir şirket tarafından geliştirilmiş ve ardından Çin dışında diğer pazarlarda da önemli bir yer edinmiş.Google Play ve Apple App Store’da popülerlik kazanan uygulama en çok indirilenler listesinde yer alıyor.