Facebook’ta İleri Tarihli Gönderi Zamanlama

Sosyal medya denilince ilk akla gelen platform olan Facebook, dijital pazarlamanın da en öncü platformudur. Sosyal medya pazarlamasının en belirgin uygulandığı ağ olan Facebook, marka sayfalarının reklam yapabilmeleri, paylaşımlarıyla müşteri kitleri ve hedef kitlesiyle iletişim kurmaları mümkün olmaktadır. Marka sayfalarında anlık paylaşımlar yapılabilirken, ileri tarihli paylaşım için zamanlama yapmak da mümkündür. Etkin ve planlı bir sosyal medya yönetimi yapabilmek için, içerik planlaması yapmak, paylaşılacak içerikleri en azından haftalık olarak belirlemek gerekmektedir. Bu paylaşımları da ileri tarihli olarak ayarlayarak daha efektif bir yönetim yapabilirsiniz.

Facebook’ta İleri Tarihli Gönderi nasıl programlanır?

1: Paylaşım Ayarlayın

Marka için bir ileri tarihli bir paylaşım ayarlamak için öncelikle bir sayfa oluşturmalısınız. Bunun için, menünün sol alt tarafından ‘Sayfa‘ kısmında bir sayfa oluşturun. Bu yazımızda hali hazırda sayfa sahibi markalar için devam ediyoruz. Gönderi oluştur butonuna tıkladığınızda, Facebook size bir paylaşım alternatifi sunar. Yazı, resim, video, albüm gibi paylaşım alternatiflerini seçip gönderinizi oluşturmaya başlayın. Paylaşımınızda görsel yok ve link varsa, Facebook, linke ait otomatik bir görüntüyü alabilmektedir.

2: Zaman Ayarlayın

Gönderinizi paylaşıma uygun hale getirdikten sonra, alttaki mavi renkli  ‘Şimdi Paylaş‘ butonunu kullanarak anında paylaşım yapabilirsiniz. Biz, ileri tarihli paylaşım yapacağımız için hemen üstteki ‘Şimdi Paylaş‘ açılır butonuna tıklayarak ‘Planla‘ seçeneğine tıklıyoruz. Burada zaman planı ortaya çıkıyor.

3: Bir tarih ve saat seçin

Burada  zaman ayarlaması yapıyoruz. Bir gönderinin gün içerisinde ileri bir saat diliminde paylaşılmasını sağlamak için, sağ bölümdeki saat bölümünden, paylaşım saatini seçiyor ve ‘Planla‘ butonuna tıklıyoruz. Gönderiniz artık ayarlamış olduğunuz saat ve dakika da otomatik olarak paylaşılacak. Paylaşımınızı bir başka gün gerçekleştirmeyi de istiyor olabilirsiniz. Onun için de, tarih bölümünden ileri bir tarih ve sonrasında paylaşım saati belirliyor ve ‘Planla‘ diyoruz.

4: Zamanlanmış Gönderiyi Düzenleme

İleri gün veya saate paylaşım planladınız ama paylaşımı düzenlemeniz gerekiyor. Hatta planı iptal etmek, gönderiyi silmek istiyorsunuz. Ama planlanmış paylaşım nerede?

Bunu için sayfa üst menü grubunda ‘Yayınlanma Araçları‘na tıklıyorsunuz. Ondan sonra sol menüde ikinci sıradaki ‘Planlanmış Gönderiler‘ bölümünden, planladığınız gönderilere görüyor olacaksınız. Burada gönderinin üzerine tıkladığınızda bir pop-up şeklinde planladığınız gönderiyi göreceksiniz. Aşağıdaki ‘Düzenle‘ bölümden, gönderinizde yapmak istediğiniz değişikliği yapabilir ve onaylayabilirsiniz.