Sosyal Medya Paylaşımları Nasıl Olmalı? (2022 verileri ile güncellenmiştir)

Sosyal Medya Platformları

“Sosyal medya paylaşımları nasıl olmalı?” sorusu, bu işi daha profesyonel yapmak isteyenlerin arama motoruna en çok sordukları soruların başında gelir. Bir strateji belirlemeden önce bilmemiz gereken en önemli konu “insanların sizin marka, ürün ya da hizmetlerinizi düşünmediği”dir. 

İnsanlar, markanızı, ürün ve hizmetlerinizi düşünmüyor! 


Etkili Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı sosyal medya stratejisi oluştururken ilk düşündüklerimiz arasında insanları yani hedef kitlemizi anlamak için bu kitlenin sosyal medyada neleri merak edip ilgi gösterdiklerini bulmaya çalışmak yer alır.

İnsanlar aslında, sürekli olarak problemlerini, hayallerini düşünüp dururlar ve sosyal medyada gezinirken de arkadaşlarının neler paylaştığını, onların neler yaptığını merak ederler. Yani markanızı, markanızın ürün ve hizmetini düşünmezler. Öyleyse bu aşamada sorulması gereken en önemli sorunun “sosyal medyada merak nasıl uyandırılır” olması gerekir.

İşte doğru sosyal medya stratejisi oluşturmanın özünde de bu yer alır; İnsanların dikkatini çekebilmek.

İnsanların dikkatini çekebilmek için sosyal medya akışı içerisinde sadece saniyeleriniz vardır. Bu çok değerli saniyeler içinde onların ilgi alanı ile bağlantı kurmayı başaramazsanız, etkileşim şansınız sıfıra iner.

Böyle bir durumda “insanların ilgi alanları nelerdir, insanların ilgi alanları nasıl belirlenir?” gibi sorular aklımızda dolaşıp durur ve bu sorunların yanıtlarını bulmak için bir yol ararız. Aslında bu soruların cevabını bulmak sandığınız kadar da zor değildir. Örneğin yazının başlığına bakın; “sosyal medya paylaşımları nasıl olmalı?”. Bu başlığı seçmemizin nedeni insanların birçoğunun zaten bu konuda araştırma yapıyor olmasıdır.
Bu yazıyı yazmayı planlarken de uygun başlığı bulabilmek için Google’da “sosyal medya paylaşımları” şeklinde bir arama yaptım. Ve bu arama sonucunda da Google bana ‘sosyal medya paylaşımları’ ile ilgili diğer arama terimlerini verdi. Böylece sosyal medya paylaşımları ile ilgilenen hedef kitlemin dikkatini çekebilecek başlığı belirlemiş oldum.

Sosyal Medya PaylaşımlarıSonuç olarak tek bir cümle sizin dikkatinizi nasıl çekebiliyor ve bu yazıyı okumanıza neden oluyorsa aynı şekilde sosyal medya hedef kitlenizin de dikkatini sadece bir cümle ile çekmeniz mümkündür. Yani demek istediğim en çok yapılan hatalardan biri olan uzun uzun açıklamalar yapmanıza gerek yok. Zaten istatistiklere bakıldığında da sosyal medya metin uzunluğu ile etkileşim arasında ters bir orantı olduğu görülür ve metin kısaldıkça etkileşim oranı da artar.

Ayrıca herkesin bildiği gibi sosyal medyada link paylaşımı da yapılabilir. Bu nedenle eğer ürün ve hizmetlerinizi tanıtma gibi bir düşünseniz varsa bunu sosyal medya hesabınızda yapmak yerine web sitenizde yapmanız uygun olur.

Sosyal Medya Paylaşım Uzunlukları
Görsel kaynak: medium.com

Sosyal Medya Link Paylaşımında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 • Sosyal medya link paylaşımlarında en sık yapılan hata, linkin doğru adrese gitmemesidir. Bu nedenle link hedeflediğiniz yere gidiyor mu mutlaka kontrol edin.
 • Ayrıca paylaştığınız link mutlaka içeriğinizle uyumlu olmalıdır. Yani bazı haber sitelerinin yaptığı gibi görsel ve başlıkta insanların dikkatini çekip linke tıklandığında alakasız bir içeriğe yönlendirme yapmayın.
 • Bu insanların markanıza antipati duymasına neden olacak bir davranıştır. Bu durumun yalnızca kısa vadede etkileşim sağlayacağını uzun vadede ise işe yaramayacağını ve marka imajına zarar vereceğini unutmayın.

Sosyal medya link paylaşımlarına daha fazla tıklama elde etmenizi sağlayacak ipuçları için SOSYAL MEDYA İÇERİKLERİNİZİ NASIL DAHA TIKLANIR HALE GETİRİRSİNİZ? adlı blog yazımızı da mutlaka okuyun.

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya paylaşımlarının dikkat çekebilmesinin en önemli anahtarlarından birisi de sosyal medyada doğru görsel/video seçimidir. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilmek için içerik metni ile uyumlu, yüksek kalitede ve paylaşım yapacağınız sosyal mecranın paylaşım boyutlarına uygun görseller tercih etmeyi unutmayın.

2022 verileri ile güncellenmiş olan “Sosyal Medya Görsel Boyutları ” blog yazımızı okuyarak, tüm mecralar için en uygun görsel boyutlarını öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım Türleri

Sosyal medya paylaşım türlerini 4 farklı kategoriye ayırabiliriz.

1. Özgün Paylaşımlar:

Tabi ki, birinci sırada orijinal ve genelde pazarlama odaklı olmayan paylaşımlar var. Yazının başında da dediğimiz gibi, insanlar kendilerine odaklıdır. Kendilerini eğlendirecek ya da kendilerine sizi yakın hissetmelerini sağlayacak paylaşımlar yapın.  Bu tür paylaşımlar genelde eğlenceli ve ilginç fotoğraflar/videoar  gibi şeylerdir.  Marka olarak bunu nasıl yaparız? diyorsanız, Netfilix bunu çok iyi yapıyor.  Mutlaka inceleyin.  “pazartesi sabahları biz” şeklinde bir caps hazırlayın. Ya da çalışanlarınızdan görsellerle/videolarla, iş sürecinizi eğlenceli bir şekilde anlatın.

2. Marka Odaklı Paylaşımlar

Marka odaklı sosyal medya içerikleri çok yaygındır. Eğer, markanıza ait sosyal medya hesaplarınız varsa, bu paylaşım türünü mutlaka kullanıyorsunuzdur. Tabi ki, markanızı, ürün ve hizmetlerinizi sosyal medyada tanıtmalısınız. Ancak tamamen buna odaklanmamalısınız. Sonuçta takipçilerinizin sizden sürekli aynı içerikleri görmekten bıkmasını ve sizi takip etmekten vazgeçmesini istemezsiniz öyle değil mi 🙂 

3. Başkalarından Bahseden Paylaşımlar

Bu paylaşım türü için, “bu ne şimdi” diyenleriniz olabilir. Ancak ön yargılı olmadan okumaya devam edin lütfen. Günümüzün dijital tüketicileri paylaşmaya diğer nesillerden çok daha fazla önem veriyor. Başkalarının çalışmalarını teşvik etmek ve görünürlüklerinin artmasına yardımcı olmak sosyal ağlarda gerçekten önemlidir.  Başkalarının çalışmalarını paylaştığınızı ve tamamen ben merkezli olmadığınızı gören insanlar, aslında markanızı takip etmeyi daha çekici bulacaktır. Örneğin, sektörünüz için harika bir şey yapan birine, teşekkür ve övgü sunan paylaşımlar yapabilirsiniz.  Ya da toplumsal bir hareket başlatan birinden bahsetmek yine topluluğunuzla bağınızı kuvvetlendirecektir.

 

4. Topluluğunuzun İçeriğini paylaşmak

Son paylaşım türü, topluluğunuzdan gelen güncellemelere veya içeriğe yanıt vermenin bir yoludur. Unutmayın, “topluluğunuz” derken, gerçekte takip ettiğiniz veya sizi takip eden kişileri kastetmiyoruz. Topluluğunuz,  dünyanızda olduğuna inandığınız kişidir. Bu, hedef kitleniz üzerindeki etkileyicileri (influencerlar da dahil), belirli hedef kitlenizi ve sektörünüzdeki kişileri içerir. Sosyal varlığınızdan bahseden veya bununla ilgilenen kişilere yanıt verebilirsiniz. Değer katabileceğinize, harika bir diyalog oluşturabileceğinize veya olumlu bir etkileşime sahip olabileceğinize inandığınız alakalı konuşmalara dahil olabilirsiniz. Onların paylaşımlarını alıntılayarak konuşmalara dahil olabilir, etkileşimi geliştirebilirsiniz. 

2022’de Sosyal Medyada Ne Sıklıkta Paylaşım Yapılmalı?

Doğru paylaşım sıklığı, hedef kitlenize ulaşmanız için önemlidir. – ancak her platformun (ve hesabın) farklı paylaşım sıklığı dinamikleri vardır.  Bu dinamiklere dikkat ederek paylaşım yaptığınızda çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.  Aslında Her sosyal medya hesabı benzersizdir, bu nedenle sonuçlarınızı test etmek ve analiz etmek kesinlikle çok önemlidir. Ancak başlangıç ​​noktası olarak kullanılacak bazı genel kuralları da bilmekte fayda var. Hootsuite araştırmalarına göre sosyal medya paylaşımları aşağıdaki sıklıklarda olmalıdır.

 • Instagram’da haftada 3-7 kez paylaşım
 • Facebook’ta günde 1 – 2 gönderi
 • Twitter’da günde 1 5 Tweet
 • LinkedIn’de günde 1 -5 kez paylaşım

Sosyal Medya Paylaşımlarını Hangi Saatlerde Yapmalısınız? 

istediğiniz zaman sosyal medya hesaplarınızda içerik yayınlamak akıllıca değildir. En çok beğeniyi, yorumu, paylaşımı ve tıklamayı elde etmek için, hedef kitlenizin içeriğinizi görme ve içerikle etkileşim kurma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda içerik yayınlamanız gerekir. Sosyal medyada hangi günlerde ve saatlerde paylaşım yapacağınızı bilmek, hedef kitlenize erişmenize yardımcı olur. Sproutsocial araştırmalarına göre; 
Sosyal medya paylaşımları için, en yüksek etkileşim zamanları Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri sabah 9 veya 10 olarak belirlenmiştir. 

 • Genel olarak sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zamanlar: Salıdan Perşembeye 9:00 veya 10:00
 • Sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi günler: Salıdan Perşembeye
  Sosyal medyada paylaşım yapmak için en kötü günler: Pazar günleri

Sosyal Medyada Asla Paylaşmamanız Gereken 4 Şey

Ve son olarak sosyal medyada paylaşmamanız gereken 4 şeyi hatırlatmak istiyoruz.

 • Kişisel Kimlik Bilgileri
 • izinsiz müşteri bilgileri
 • Küfürlü, hakaret, aşağlama içeren, paylaşım dili ile yazılan içerikler
 • telif hakkı içeren paylaşımlar
 • başka markaların, rakiplerin içeriklerini kopyalamak