Google İşletme Profili (My Business) Nasıl Kullanılır? Firma Nasıl Eklenir?

2023’te daha fazla müşteri elde etmek için Google İşletme Profili’ni (My Business) kullanma rehberi. En güncel veriler ve ipuçları.

Her ne kadar sosyal medya araçları Z kuşağı tarafından bir arama motoru mantığında kullanılıyor olsa da Google, dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi olmaya devam ediyor. Google halen arama motoru pazar payının %92’sinden fazlasını elinde tutmaktadır. Bir Google İşletme Profili (eski adıyla Google Benim İşletmem) oluşturmak, Google arama ve Haritalar aracılığıyla işletmenize yeni müşteriler çekmenin en önemli yollarından birisidir.

Google İşletme Profili, bu anlamda yerel işletmeler için en etkili dijital pazarlama aracı olarak kabul edilmektedir. Google İşletme Profilinizden (Google My Business) en iyi şekilde yararlanmak için onu optimize etmeniz gerekir. Biz de bu makalemizde, en son Google İşletme Profili güncellemeleri ve işletmenizin bu güçlü ve ücretsiz araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceği konusunda en güncel ipuçlarını paylaşıyor olacağız. Hazırsanız başlayalım:

İçindekiler:

Google İşletme Profili (diğer adıyla Google My Business) nedir?

Eskiden Google My Business olarak bilinen Google İşletme Profili, yerel işletmelerin çevrimiçi varlıklarını geliştirmelerine ve potansiyel müşterilere ulaşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış ücretsiz bir Google aracıdır.

Bu dijital pazarlama aracı, özellikle müşteriler yerel hizmetler veya ürünler ararken Google Haritalar’da işletmelerinin öne çıkması ile markalara bilinirlik kazandırır. Markalar Google İşletme Profilinde sosyal medya benzeri bir profili yöneterek yerel SEO‘larını geliştirebilir, müşteri yorumları alabilir ve yeni müşterilerle iletişim kurabilirler. Google İşletme Profilinizdeki bilgiler Google Arama, Google Haritalar ve Google Alışveriş’te görünebilir.
Google İşletme Profili, yalnızca müşterilerle fiziksel iletişim halinde olan işletmeler tarafından kullanılabilir . Bu, fiziksel bir konuma sahip (restoran veya mağaza gibi) işletmeleri ve başka konumlardaki müşterilerle buluşarak hizmet sağlayan işletmeleri (danışmanlar veya tesisatçılar gibi) kapsar.

Neden bir Google İşletme Profiline ihtiyacınız var?

En net tanımı ve faydası ile bir Google İşletme Profili, kullanıcıların yakınlarındaki lokasyonlarda sizinkine benzer ürün ve hizmetler ararken işletmenizi bulmalarına yardımcı olur.
Google Benim İşletmem kaydınız, arama yapanlara işletmeniz hakkında temel birçok bilgiyi gösterir. (Unvan, adres, çalışma saatleri, web sitesi, telefon vb.) Bir Google İşletme Profili, yerel SEO’nuzu da geliştirir. Özellikle, yerel bir işletme girişinin, kullanıcılar Google Haritalar’ı kullanarak yakındaki bir işletmeyi aradığında görünme olasılığı çok daha yüksektir.

Bir Google İşletme Profiline sahip olmak, işletmeler için çeşitli şekillerde faydalı olabilir:

 • Artan Görünürlük: Bir Google İşletme Profili, işletmelerin Google Haritalar’da ve Google Arama sonuçlarında görünmesini sağlayarak müşterilerin işletmeyi bulmasını kolaylaştırır.
 • Doğru Bilgi: Bir Google İşletme Profili, müşterilerin işletme hakkında adresi, telefon numarası, çalışma saatleri ve sunulan hizmetler gibi doğru ve güncel bilgilere sahip olmasını sağlar.
 • Müşteri Etkileşimi: Bir Google İşletme Profili, işletmelerin müşteri incelemelerine ve sorularına yanıt vermesine olanak tanıyarak müşterilerle etkileşim kurma ve deneyimlerini iyileştirme fırsatı sunar.
 • Analizler ve Analitikler: Bir Google İşletme Profili, işletmelere, müşterilerin işletmelerini nasıl buldukları ve işletmeleriyle nasıl etkileşime geçtikleri hakkında bilgiler ve analizler sağlayarak işletmelerin çevrimiçi varlıkları hakkında bilinçli kararlar almalarına yardımcı olur.
 • SEO’ Başarısı: Bir Google İşletme Profili, arama motorlarına alakalı ve doğru bilgiler sağlayarak bir işletmenin arama motoru optimizasyonunu (SEO) iyileştirmeye de yardımcı olabilir.
 • Rekabet Avantajı: Bir Google İşletme Profili, arama sonuçlarında ve harita listelerinde öne çıkmalarını sağlayarak ve müşterilere işletmeyi diğerlerine göre seçmeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlayarak işletmelere rekabet avantajı sağlayabilir.
 • İtibar Yönetimi: Bir Google İşletme Profili, işletmelerin olumlu müşteri incelemelerini ve geri bildirimlerini öne çıkararak itibarlarını sergilemeleri için bir platform sağlar.

Google İşletme Hesabı Açmak

 • 1.Adım: Google İşletme Profili Yöneticisi‘nde oturum açın
  Halihazırda bir Google hesabına giriş yaptıysanız, otomatik olarak Google İşletme Profili Yöneticisi’ne giriş yapmış olursunuz. Aksi takdirde, her zamanki Google hesabı giriş bilgilerinizi girin veya yeni bir Google hesabı oluşturun.
 • 2.Adım: İşletmenizi ekleyin
  İşletmenizin adını girin. Açılır menüde görünmüyorsa İşletmenizi Google’a ekleyin ‘i tıklayın . Ardından işletmeniz için uygun kategoriyi seçin ve İleri’ye tıklayın.
 • 3. Adım: Konumunuzu girin
  Müşterilerin ziyaret edebileceği fiziksel bir konumunuz varsa Evet ‘i seçin . Ardından iş adresinizi ekleyin. Bir harita üzerinde konum için bir işaretçi konumlandırmanız da istenebilir. İşletmenizin müşterilerin ziyaret edebileceği bir yeri yoksa ancak yüz yüze hizmetler veya teslimatlar sunuyorsa, hizmet bölgelerinizi listeleyebilirsiniz. Ardından İleri’yi tıklayın .
  Fiziksel bir adres girmediyseniz, Google sizden hangi bölgede bulunduğunuzu belirtmenizi isteyecektir. Açılır menüden seçim yapın ve İleri ‘yi tıklayın .
 • 4.Adım: İletişim bilgilerinizi doldurun
  Müşterilerin size ulaşabilmesi için işletme telefon numaranızı ve web sitesi adresinizi girin. Telefonla ulaşılmak istemiyorsanız telefon numarası girmenize gerek yoktur. Bilgileriniz tamamlandığında “ileri”yi tıklayın .
 • 5.Adım: İşletmenizi doğrulayın
  Posta kutusu yerine gerçek fiziksel adresinizi girin. Bu bilgiler yalnızca işletmenizi doğrulamak için kullanılır ve Google İşletme Profilinizde gösterilmez veya herkesle paylaşılmaz. Adresinizi girin ve İleri’ye tıklayın . Hesabınızı doğrulamak için geçerli seçenekler size sunulacaktır. Fiziksel işletmelerin konumlarını doğrulamak için posta yoluyla bir kartpostal almaları gerekir. Hizmet bölgesi işletmeleri bir e-posta adresi aracılığıyla doğrulanabilir.
  Beş basamaklı kodunuzu aldıktan sonra, sonraki ekrana girin (veya https://business.google.com adresine gidin ) ve Doğrula veya İşletmeyi doğrula ‘yı tıklayın .
  Doğrulandığınızı gösteren bir onay ekranı alacaksınız. Bu ekranda, İleri’ye tıklayın .
 • 6.Adım: Profilinizi özelleştirin
  Çalışma saatlerinizi, mesajlaşma tercihlerinizi, işletme açıklamanızı ve fotoğraflarınızı girin. (Bu yazının bir sonraki bölümünde profil içeriğinizi nasıl optimize edeceğinizin ayrıntılarına gireceğiz.) Hazır olduğunuzda Devam’ı tıklayın . Kendinizi İşletme Profili Yöneticisi kontrol panelinde bulacaksınız. Buradan işletme profilinizi yönetebilir, analizleri görüntüleyebilir, incelemeleri ve mesajları yönetebilir ve Google reklamları oluşturabilirsiniz.

Google İşletme Profilinizi Optimize Edin

Google, yerel arama sıralamasını üç faktöre göre belirler:

 • Alaka düzeyi : Google My Business girişinizin bir aramayla ne kadar eşleştiği
 • Mesafe : Bulunduğunuz yerin arama yapan kişiden ne kadar uzakta olduğu
 • Önem : İşletmenizin ne kadar tanınmış olduğu (bağlantılar, inceleme sayısı, inceleme puanı ve SEO gibi faktörlere dayalı olarak)

Her üç faktör için puanınızı en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bunlar:

Profilinizin tüm öğelerini tamamlayın:

 • Google Arama ve Haritalar’da eksiksiz bir İşletme Profili bulan müşterilerin bir işletmenin saygın olduğunu düşünme olasılığı 2,7 kat daha fazladır.
 • Müşterilerin eksiksiz bir İşletme Profiline sahip işletmeleri ziyaret etme olasılığı %70 ve işletmeleri satın almayı düşünme olasılığı %50 daha fazladır.

Google, özellikle “tam ve doğru bilgilere sahip işletmelerin doğru aramalarla eşleşmesinin daha kolay olduğunu” söylüyor . Bu, alaka düzeyi puanınızı artırır. Buradaki anahtar, Google ziyaretçilerine “ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu ve ne zaman ziyaret edebileceklerini” söylemektir. Ayrıca çalışma saatleriniz tatillerde veya sezonlarda değişiyorsa, bunları güncel tuttuğunuzdan emin olun.

Konum(lar)ınızı doğrulayın

Doğrulanmış işletme konumlarının “Haritalar ve Arama gibi Google ürünlerindeki yerel arama sonuçlarında gösterilme olasılığı daha yüksektir. ” Doğrulanmış bir konumu dahil etmek, mesafe sıralaması faktörü için puanınızı artırmanıza da yardımcı olur. Yukarıdaki hesap oluşturma adımlarında konumunuzu doğrulamayı atladıysanız, doğrulama posta kartınızı şimdi https://business.google.com/ adresinden isteyin .

İşletmenizin gerçek resimlerini ve videolarını ekleyin

Google İşletme Profiliniz bir logo ve kapak fotoğrafı içerir. İnsanların markanızı tanımasını kolaylaştırmak için sosyal profillerinizdekilerle tutarlı görseller kullanın. Ayrıca konumunuzu, çalışma ortamınızı ve ekibinizi sergilemek için resimler ve videolar ekleyin.

Bir restoran işletiyorsanız yemeklerinizin, menülerinizin ve restoranınızın resimlerini yayınlayın. İştah açıcı, profesyonel göründüklerinden ve düşük çözünürlüklü olmadıklarından emin olun. Google’a göre , fotoğrafları olan işletmeler, web sitelerine daha fazla yol tarifi isteği ve daha fazla tıklama alıyor.

Google İşletme Profiiline Nasıl Fotoğraf Eklenir veya Düzenlenir:

 • Panodan , sol menüdeki fotoğrafları tıklayın .
 • Logonuzu ve kapak fotoğrafınızı ekleyerek başlayın. Bir resim yükleyebilir, İşletme Profili albümlerinizden bir resim seçebilir veya işletmenizin etiketlendiği bir fotoğraf seçebilirsiniz.
 • Daha fazla fotoğraf eklemek için , fotoğraflar sayfasının üst menüsündeki İşyerinde veya Ekip’e tıklayın.
 • Video eklemek için fotoğraflar sayfasının üst kısmındaki Video sekmesini tıklayın.

Profilinize anahtar kelimeler ekleyin

Doğru anahtar kelimeleri kullanmak alaka düzeyini artıracaktır. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Google Trendler‘i veya Google aramanın yaptığı önerileri deneyebilirsiniz. Google Analytics‘de insanların işletmenizi aramak için kullandıkları terimleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bunları iş tanımınıza doğal bir şekilde dahil edin. Anahtar kelimeleri doldurmayın veya alakasız olanları kullanmayın – bu aslında arama sıralamanıza zarar verebilir. Arama terimlerini belirlerken özellikle yakınımdaki aramalarına odaklanabilirsiniz 🙂

İncelemeleri ve soruları teşvik edin ve yanıtlayın

İnsanlar diğer insanlara şirketlere güvendiklerinden daha fazla güvenirler. İyi bir inceleme, potansiyel müşterilere sizin lehinize ipucu veren belirleyici faktör olabilir. Yorumlar aynı zamanda Google sıralamanızı da yükseltir. İnceleme istemek için en iyi zaman, harika bir deneyim sağladıktan sonradır. İşinizi kolaylaştırmak için Google, müşterilerden işletmenizi incelemelerini istemek için doğrudan bir bağlantı sağlar. İnceleme isteği bağlantınızı paylaşmak için:

 • Kontrol panelinden , İnceleme formunu paylaş yazan düğmeye gidin.
 • Bağlantıyı kopyalayıp müşterilere göndereceğiniz bir mesaja yapıştırın. İşte bu kadar kolay:) Survivor Dijital olarak blog yazılarımız ve/veya hizmetlerimizle ilgili bize yorum yapmak isterseniz: https://g.page/r/CXuV6DsAhEzpEBM/review bu link üzerinden yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Not: Google Benim İşletmem sayfanız için incelemeleri kapatamazsınız. Ancak, uygunsuz yorumları işaretleyebilir ve bildirebilirsiniz . Ayrıca, hem olumlu hem de olumsuz incelemelere yanıt verebilirsiniz (ve vermelisiniz!). Google ve Ipsos Connect tarafından yapılan bir ankete göre, yorumlara yanıt veren işletmeler, yanıt vermeyenlere göre 1,7 kat daha güvenilir kabul ediliyor.

Markanızın sesiyle profesyonelce yanıt verin . Olumsuz bir yoruma yanıt veriyorsanız, dürüst olun ve gerektiğinde özür dileyin. Yorumları görüntülemek ve yanıtlamak için İşletme Profili Yöneticinizin sol menüsündeki Yorumlar sekmesini tıklayın.

İşletme bilgilerinizi güncel tutun

Çalışma saatlerinizi, iletişim bilgilerinizi vb. değiştirirseniz işletme profilinizi mutlaka düzenleyin. Müşterileri, çalışma saatleri içinde gelip sizi kapalı bulmak kadar rahatsız eden başka bir şey yoktur. Tatiller için veya bir defaya mahsus olmak üzere özel çalışma saatleriniz varsa, bunların Google İşletme Profilinize yansıtıldığından emin olun. Güncellemeleri, ürün haberlerini, teklifleri ve etkinlikleri paylaşmak için Google Benim İşletmem yayınları da oluşturabilirsiniz.

İşletme bilgilerinizi düzenlemek için:

Düzenlemeler yapmak için istediğiniz zaman business.google.com adresinden kontrol paneline geri dönebilirsiniz . İşletme bilgilerinizi doğrudan Google arama veya Haritalar’dan da düzenleyebilirsiniz. Düzenleme paneline erişmek için bu araçlardan birinde işletmenizin adını aramanız yeterlidir.

Google Benim İşletmem yayınları oluşturmak ve paylaşmak için:

 • Kontrol panelinden , soldaki menüde Yayınlar’ı ve ardından Gönderi oluştur’a tıklayın . tıklayın. Arama sonuçları üzerinden işletme profilinizi yönetiyorsanız “güncelleme ekle”ye tıklayın.
 • Ne tür bir gönderi oluşturmak istediğinizi seçin: COVID-19 güncellemesi, teklif, Yenilikler hakkında bilgi, etkinlik veya ürün. Her gönderi türünün tamamlanması gereken farklı bilgileri vardır.
 • Özellikleri ve nitelikler ekleyin. Seçtiğiniz kategoriye bağlı olarak, Google işletme hesapları için özel özellikler mevcuttur.

İşte kategoriye özgü özelliklerin bir listesi:

 • Oteller, sınıf derecelendirmelerini, sürdürülebilirlik uygulamalarını, öne çıkanları, giriş ve çıkış saatlerini ve olanakları görüntüleyebilir.
 • Restoranlar ve barlar menüler , yemek fotoğrafları ve popüler yemekler yükleyebilir.
 • Hizmet odaklı işletmeler, hizmet listesini görüntüleyebilir .
 • ABD’deki sağlık hizmeti sağlayıcıları sağlık sigortası bilgilerini ekleyebilir .
 • İşletmeler ayrıca kategorilerine göre randevu, rezervasyon ve sipariş gibi farklı düğme türlerine de erişebilir .

İşletmenizin yukarıkdai bu özelliklerden biri için uygun olduğunu düşünüyorsanız ancak bunları göremiyorsanız, yanlış kategoriyi seçmiş olabilirsiniz. İşletmeniz için en fazla 10 kategori seçebilirsiniz.

Müşterilerinizin ilgi duyabileceği daha fazla bilgi paylaşmak için profilinize olgusal özellikler de ekleyebilirsiniz. Bir mağaza veya restoran işletiyorsanız, buranın tekerlekli sandalye erişimine uygun olduğunu veya ücretsiz Wi-Fi veya açık havada oturma imkanı sunduğunu paylaşmak isteyebilirsiniz. Hatta şirketinizin kadınlara ait olduğunu ve LGBTQ+ dostu olduğunu bile paylaşabilirsiniz.

Nitelikler nasıl eklenir veya düzenlenir:

 • Panodan , Bilgi’yi tıklayın .
 • İşletmeden altında , Özellik ekle’yi tıklayın . Veya zaten özellikler eklediyseniz ve daha fazlasını eklemek istiyorsanız İşletmeden’in yanındaki kalemi tıklayın.
 • İşletmeniz için mevcut tüm seçenekler arasında gezinin, uygun özellikleri kontrol edin ve Uygula ‘yı tıklayın .

Google İşletme Profiline Ürünlerinizi ekleyin

Ürün satıyorsanız İşletme Profilinize güncel bir envanter eklediğinizden emin olun. Ürünleriniz, profilinizde görünmenin yanı sıra Google Alışveriş’te de görünebilir.

Ürünleri İşletme Profilinize manuel olarak eklemek için:

 • Panodan, soldaki menüde Ürünler’e tıklayın, ardından ilk ürününüzü eklemek için Başlayın’a tıklayın. (Ya da arama sonuçları üzerinden “ürün ekle” ye tıklayın)
 • ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda veya Avustralya’da bir perakende işletmeniz varsa ve üretici barkodlu ürünler satmak için bir barkod tarayıcı kullanıyorsanız, ürünlerinizi otomatik olarak İşletme Profilinize yüklemek için Pointy’yi kullanabilirsiniz .

Google’ın ücretsiz pazarlama araçlarından yararlanın

Google, işletmelere çıkartmalar, sosyal gönderiler ve yazdırılabilir posterler içeren ücretsiz bir pazarlama setine erişim sunar. Özel bir video bile oluşturabilirsiniz. (Bağlantı, yalnızca İşletme Profilinizi oluşturduktan sonra çalışacaktır.)

Sıkça Sorulan Sorular

Google işletme incelemelerini (yorumları) nasıl görebilirim?

Şirketinizin yorumlarını görmek için profilinize giriş yapın ve sol taraftaki Yorumlar menüsüne tıklayın. Burada Google profilinizde yayınlanan tüm incelemeleri Yorumları görebilirsiniz.

Google incelemeleri nasıl indirilir?

Google’ın bu konuda ücretsiz bir hizmeti yok. Ancak, tüm Google incelemelerinizi oluşturmak için EmbedReviews gibi bir hizmet kullanıyorsanız, oluşturulan tüm incelemeleri indirmek için kullanabileceğiniz bir CSV’ye aktarma seçeneği vardır.

Google incelemeleri sıralamaya yardımcı olur mu?

Evet. Yerel bir sonucu sıralamak için faktörlerden biri, işletmenin yakınlığı ve yorum sayısıdır; bu, Google’da daha fazla yorum alan işletmelerin, bölgedeki diğer benzer işletmelerden daha üst sıralarda yer aldığı anlamına gelir.

Google My Business ücretsiz mi?

Evet. Tamamen ücretsiz olarak Google Benim İşletmem profilleri oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Google My Business’tan kötü yorumlar nasıl kaldırılır?

Aslında kötü bir yorumu kendi başınıza silemezsiniz. Ancak “İşaretle” seçeneğini kullanabilir ve Google’ın topluluk standartlarını ihlal ettiğini düşündüğünüz bir incelemeyi bildirebilirsiniz.

Google İşletme Profili Düzenlemeleriniz için Survivor Dijital’den Destek Alın!

Umarız hazırladığımız bu makale, Google Benim İşletmem’in işletmenize nasıl değer katabileceğini anlamanıza yardımcı olmuştur.
Aradığınız soruların yanıtlarını tam bulamadınız mı? Ya da yapılması gerekenler için ilgilenecek vaktiniz mi yok? Endişelenmeyin, Survivor Dijital’in deneyimli Google ürün uzmanları size yardım etmeye hazır. +90 (850) 840 6452 numaralı telefon hattından bizimle iletişime geçebilir veya iletişim sayfamızda yer alan formumuzu doldurabilirsiniz .