Google Ads: Reklamlara Dinamik Konum Ekleme

Google Ads Reklamlarına Dinamik Konum Ekleme

Google Ads’deki dinamik konum ekleme özelliği duyarlı arama ağı reklamlarınızı daha alakalı ve etkili hale getirmek için mükemmel bir araçtır. Özellikle lokasyon bazlı hizmet veriyorsanız. Bu özellik sayesinde reklamverenler reklam başlıklarına ve açıklamalarına kullanıcıların konumlarına özgü bilgileri dinamik olarak ekleyebilirler.

Kampanyanızın yer hedeflemesine göre reklamlarınızda bir kullanıcının şehri, eyaleti veya ülkesi gibi bilgileri gösterebilirsiniz. Örneğin, birden fazla şehirde otelleriniz varsa; İstanbul, Ankara ve İzmir için “İstanbul Otelleri”, “Ankara Otelleri” ve “İzmir Otelleri” şeklinde kullanıcının lokasyonuna göre değişen reklam metinleri oluşturabilirsiniz. Bu, reklamlarınızın ilgili hedef kitleyle daha fazla alakalı olmasını sağlar. Etkileşimi ve dönüşümleri artırma potansiyeli oluşturur.

Reklamverenler duyarlı arama ağı reklamlarında konum ekleme özelliğini kullanarak daha hedefli ve yerelleştirilmiş reklam mesajları oluşturabilirler. Bu da reklam performansını iyileştirebilir ve kullanıcı etkileşimini artırabilir.

Dinamik Yer Hedefleme Özelliğini Nasıl Kullanacağınızı Daha Hızlı Öğrenmek için Videomuzu İzleyin

Google Ads Reklamlarınıza konum ekleme kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Avantajlar:

 • Daha yüksek alaka düzeyi: Dinamik konum ekleme özelliğini kullanmanın birincil avantajı kullanıcı alaka düzeyini artırmaktır. Kullanıcının konumunu reklam içeriğine entegre ederek reklamlarınız kullanıcılar için daha alakalı ve kişiselleştirilmiş olabilir, bu da potansiyel olarak daha yüksek tıklama oranları ve daha fazla etkileşim sağlar.
 • Verimlilik: Bu aracın bir diğer önemli faydası da verimliliğin optimize edilmesidir. Hedeflenen her konum için çok sayıda reklam oluşturmak yerine tek bir reklam tüm konumları aynı anda kapsayabilir. Bu yaklaşım birden fazla reklam, reklam grubu ve kampanyaya duyulan ihtiyacı azaltır. Sonuç olarak reklamverenler kampanya yapısını basitleştirirken zamandan da tasarruf edebilirler.
 • Gelişmiş yerel hedefleme: Konum ekleme, reklamlarınızı belirli coğrafi bölgelere veya alanlara göre uyarlamanıza olanak tanıyarak yerel müşterileri etkili bir şekilde hedeflemenizi ve fiziksel mağaza konumlarınıza kullanıcı çekmenizi sağlar.

Dezavantajlar:

Konum ekleme kullanmanın farkında olmanız gereken önemli bir dezavantajı, yanlış konum verisi potansiyelidir. Eklenen konumun doğruluğu büyük ölçüde Google tarafından kullanıcının konumunu belirlemek için kullanılan veri kaynaklarına ve sinyallere bağlıdır. VPN kullanımı, IP adresinin yanlış yorumlanması veya hatalı GPS verileri gibi faktörler reklamlarınızda yanlış konumların görüntülenmesine neden olabilir. Bu yanlışlık kullanıcılar için yanıltıcı bilgilerle sonuçlanabilir ve reklam kampanyanızın verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Duyarlı arama ağı reklamlarınızda konum ekleme özelliğini ne zaman kullanmalısınız?

 • Birden fazla fiziksel konuma sahip bir işletmeniz varsa ve kullanıcılar için çeşitli konumlarınıza yakınlıklarına göre hedeflenmiş reklam içeriği oluşturmak istiyorsanız
 • Reklamlarınızı belirli coğrafi bölgelerdeki veya şehirlerdeki kullanıcıların tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre uyarlamak istiyorsanız
 • Reklamlarınızda teslimat noktalarını belirtmek istiyorsanız

Konum ekleme nasıl çalışır?

Diyelim ki Türkiye genelinde farklı şehirlerde nakliye hizmeti veren bir firma için için reklam kampanyası yürütüyorsunuz ve reklamınızın, kullanıcının konumuna göre şehir adını dinamik olarak eklemesini istiyorsunuz. Her şehir için ayrı başlıklar yazmak yerine reklam başlığınızda bir konum ekleme kodu kullanabilirsiniz. Reklamı şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 • Başlık 1: “{LOKASYON} Nakliyat”
 • Açıklama: “{LOKASYON}’da Evden eve taşımacılık için şimdi teklif alın. En uygun fiyatlar”

Not: Başlık kodunuzda {LOCATION(Şehir)}, {LOCATION(Eyalet)}, {LOCATION(Ülke)} ifadelerini de kullanabilirsiniz.

Bir kullanıcı arama yaptığında Google Ads’in yaptığı şey, konumlarını veya ilgilendikleri konumu belirlemektir. Ardından ilgili konum bilgilerini reklam metnine eklemeye çalışır. Başlığınız için 1 konum ve açıklamalarınız için en fazla 2 konum seçmelisiniz. Ayrıca konum ekleme olmadan en az 3 başlığa sahip olmayı unutmayın veya Google Ads’in kullanıcının konumunu belirleyememesi durumunda varsayılan metni kullanabilirsiniz. Kurulumunuzda şehirler, eyaletler ve ülkeler için konumlar belirleyebilirsiniz.

Duyarlı arama ağı reklamlarına konum ekleme nasıl yapılır?

1. Adım: Duyarlı bir arama ağı içeren reklam kampanyası oluşturun

 • Google Ads hesabınıza gidin ve yeni bir duyarlı arama ağı reklamları kampanyası oluşturun veya mevcut bir kampanyayı düzenleyin.
 • Konum ekleme eklemek istediğiniz reklam grubunu seçin.

2. Adım: Reklam metninizi yazın

Reklam metninizi düzenlerken bir süslü parantez({) yazın (klavyeden AltGr ve 7’ye bir arada basın) ve açılır menüden Konum ekleme seçeneğini seçin. Bu, Google’ın reklamı görüntüleyen kullanıcıyla alakalı konumu otomatik olarak eklemesini sağlar.

3. Adım: Dinamik konum eklemeyi seçin

Reklam metninde dinamik konum ekleme seçeneğini belirleyin. Seçeneğe tıkladığınızda küçük bir kutu açılır.

Burada hangi konum türünü vurgulamak istediğinizi seçersiniz: Şehir, Eyalet veya Ülke. Belirli bir konumun görüntülenememesi durumunda varsayılan metni girmelisiniz. Uygula’ya tıklayın ve işiniz bitti!

Reklamlarınızın yanında işletme adresi, telefon numarası ve harita işaretçisi gibi işletmeniz hakkında daha spesifik bilgiler görüntülemek için Google Ads hesabınızdaki konum uzantılarından da yararlanabileceğinizi unutmayın.

Kaçınılması gereken yaygın hatalar

Konum ekleme kolay bir taktik gibi görünse de, yine de aklınızda bulundurmanız gereken bazı yaygın hatalar vardır:

1. Konum doğru değil: Kullanıcının konumunun dinamik reklamla tam olarak eşleştirilemediği bazı durumlar vardır. Bu nedenle, reklam grubuna yedek metin olarak hizmet veren normal bir reklam eklemek çok önemli hale gelir (kapatma parantezinden önce “:” sütun işaretini kullanarak). Yedek metin ayarının gözden kaçırılması, konum bilgileri mevcut olmadığında genel veya eksik reklam mesajlarıyla sonuçlanabileceğinden bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

2. Yanlış sırada görünme: Duyarlı arama ağı reklamlarında başlıklar ve açıklamalar herhangi bir sırada görünebilir. Kampanyanızda sıralama önemliyse, bir başlığı veya açıklamayı belirli bir konuma sabitlemek isteyebilirsiniz.

3. Yeterli karakter yok: Son bir önemli hatırlatma, hedef konumlara sahip reklamlarınızın amaçlandığı gibi görünmesi için başlıkların ve açıklamaların uzunluğunun yeterli olduğundan emin olmanız.

Örnek olay incelemesi: Yerel işletmeleri büyütmek için dinamik komum ekleme özelliğinden yararlanma

Müşteri geçmişi: Çeşitli şehirlerde birden fazla mağazası bulunan bölgesel bir elektronik perakendecisi bir firma mağaza ziyaretlerini artırmak ve her bir lokasyondaki satışları artırmak için çevrimiçi reklam stratejisini geliştirmenin yollarını arıyordu

Uygulama: Survivor Dijital olarak bu firma için reklam stratejimiz Google Ads kullanarak daha kişiselleştirilmiş ve yerelleştirilmiş bir reklamcılık yaklaşımı oluşturmak oldu. Firmanın, reklam içeriğini kullanıcının konumuna göre dinamik olarak uyarlamak ve sonuç olarak etkileşimi ve dönüşüm oranlarını artırmak için konum ekleme özelliğinden yararlandık. Özellikle “Özel indirimler için {şehir adı} mağazamızı ziyaret edin” gibi açıklamalar kullandık. Ayrıca, kullanıcıların konum bilgilerinin mevcut olmaması durumunda bir yedek reklam da ekledik.

Sonuçlar:

 • Artan tıklama oranları: TO’larda kayda değer bir artış görüldü, bu da kullanıcıların konuma özgü içeriği daha alakalı ve ilgi çekici bulduğunu gösterdi.
 • Daha yüksek dönüşüm oranları: Markanın dönüşüm oranında %40’lik önemli bir artış gözlemledi. Kullanıcılar kendilerine en yakın mağazayı ziyaret etmeye daha meyilli oldu ve bu da mağaza ziyaretlerinde artışa yol açtı.
 • Optimize edilmiş reklam harcaması: Firmanın optimize edilmiş, konuma özel reklamların reklam bütçesinin daha verimli kullanılmasını sağladı. Reklam harcamaları, mağazalara yakınlıklarına bağlı olarak dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek olan kullanıcılara yönlendirildi.

Son söz

Google Ads’de konum ekleme özelliğini kullanmak, özellikle yerel reklamcılıkta başarılı olmayı hedefleyen işletmeler için önemli bir avantaj sağlayabilir. Biz bunu denedik ve başarılı sonuçlar elde ettik. İşletmeler bu özelliği kullanarak yerel müşterilerle etkileşim kurmak, fiziksel mağazalara müşteri trafiği çekmek ve toplulukları içinde daha güçlü ilişkiler geliştirmek için daha fazla fırsat yaratabilir. Bu kılavuz sayesinde, bu taktiğin nasıl ayarlanacağına ilişkin temel bilgileri edindiğinizi umuyoruz. Ancak daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa, Survivor Dijital olarak Google Partner Ajansız. Sahip olduğumuz uzmanlık ve tecrübe ile sizin için en doğru kampanya yapısını kurgular ve dönüşüm hedeflerinize ulaşmanızı sağlarız. Google reklamları konusunda size nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşmak için şimdi online bir randevu alın. Size özel çözüm önerilerini konuşalım.

Bu makalelerimiz de ilginizi çekebilir: