fbpx

Blog

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarımı

Mobil telefonlarla internette gezinmek inanılmaz kolay ve hızlıdır. Fakat birçok web site mobil cihazlar için optimize edilmemiştir.  Bu nedenle bu gezinti bazen çok can sıkıcı olabilir.

Mobil cihazların ekran boyutu bilgisayar ekranlarından farklıdır ve web sayfalarını bu ekranlara farklı şekilde yerleştirmek gerekir.
Bütün teknolojik aletlerde farklı ekran boyutları vardır; tablet, telefon, bilgisayar, tv ve giyilebilir teknolojiler… Ekran boyutu her zaman değişiklik gösterir. Web sitelerin bugün, yarın ve gelecekte bunlara uyum sağlayabilmesi önemlidir. İşte Responsive web tasarım tam olarak bunu sağlar.

Responsive web tasarımı

Responsive bir tasarıma sahip web sitesi bilgisayar, mobil ve tablet cihazlardan girildiğini anlayarak, içerisinde bulunan yazı, resim, menü ve diğer elementlerin boyutlarını otomatik olarak ayarlamaktadır. Bu sayede kullanıcısına kolay kullanılabilirlik ve istediği sayfaya hızlı ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

2010 yılında ortaya çıkan responsive web tasarımı şu an tüm dünyada popüler. Genellikle 3 kadameli tasarlanan tasarım tablet, deskop ve mobil versiyondan oluşur. Font ve görseller alt alta gelecek şekilde büyütüldüğünde kolayca okunacak şekilde sıralanır. Genel olarak mobil versiyonlarda ayrıntılar gizlenir ve sadece en yalın bilgiler ziyaretçiye sunulur.
Yapılan araştırmalara göre Google’da web trafiğinin %30-50 kadarı akıllı telefonlar tarafından ve tabletlerden yapılıyor ve her geçen yıl daha da büyüyor. Bu nedenle de responsive bir web tasarıma sahip olmak web sitesi sahipleri için çok büyük bir avantaj sunuyor.

Web sitenizin responsive olup olmadığını öğrenmek ve arama motorları ile uyumlu responsive bir web sitesine sahip olmak için bizi arayın! 

2 Yorum


Web tasarım

Web tasarım    Yayınlanan: 30 Mayıs 2019 12:15  Cevap

Faydalı bir paylaşım olmuş. teşekkür ederim

Web tasarım

Web tasarım    Yayınlanan: 30 Mayıs 2019 12:16  Cevap

elinize sağlık

Bir Yorum Gönder


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi