fbpx

SEO'ya Neden İhtiyaç Duyarız?

SEO, doğru bir şekilde yapıldığı zaman web siteniz için organik olarak sürekli trafik sağlar. 

Online reklamlar, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik üretebilirken, çevrimiçi trafiğin büyük kısmı arama motorları tarafından yönlendirilmektedir.

Organik arama sonuçları daha fazla dijital mülkü kapsar, arama yapanlar için daha güvenilir görünürler ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alırlar.

Doğru anahtar kelimeler için iyi bir sıralama elde eden sağlam bir içerik sağlarsanız, trafiğiniz zaman içinde kartopu etkisi ile artarak devam eder. Oysa reklamın sitenize trafik göndermek için sürekli sizden reklam bütçesi alması gerekir.

Arama nasıl çalışır?

Arama motorları cevap makineleridir. Hangi içeriğin sorgunuza cevap vermesi en muhtemel olduğunu belirlemek için milyarlarca içerik taraması yapar ve binlerce faktörü değerlendirir. Siz arama yapmadan önce, web tarayıcıları yüz milyarlarca web sayfasından bilgileri toplar ve onları Arama dizininde düzenler.

Tarama işlemi geçmiş taramalara ait web adreslerinin ve web sitesi sahiplerinin sağladığı site haritalarının listesiyle başlar. Tarayıcılarımız bu web sitelerini ziyaret ederken, o sitelerdeki bağlantıları kullanarak diğer sayfaları da keşfederler. Yazılım özellikle yeni sitelere, mevcut sitelerdeki değişikliklere ve geçersiz bağlantılara dikkat eder. Bilgisayar programları, hangi sitelerin taranacağını, her siteden kaç sayfanın ne kadar sık getirileceğini belirler.

Google’ın Arama Konusundaki Yaklaşımı Nedir?

• Kullanıcıya Odaklanma
• Web sitesi sahiplerini destekleme
• Bilgiye erişimi en üst düzeye çıkarma

Arama motoru optimizasyonu sadece organik arama sonuçlarını etkiler. Google Ads gibi ücretli veya “sponsorla sağlanan” sonuçlar üzerinde etkisi yoktur

Arama motorlarında SEO olmadan yükselemez miyiz?

Arama sorguları yani kullanıcıların arama kutusuna yazdıkları kelimeler gerçekten çok ama çok değerlidir. Çünkü web sitesi trafiğinin çoğu arama motorları üzerinden oluşur.

Sosyal medya ve diğer yönlendirmeler web sitenize ziyaretler oluşturabilse de, çoğu internet kullanıcısı için arama motorları başlıca site ziyaret yöntemidir.
Arama motorları, sunduğunuz hizmeti ya da ürününüzü arayan insanlara hedefledikleri içeriği sağladıkları için benzersizdirler. Ancak arama motorları sitenizi bulamıyorsa ve/veya içeriğinizi veri tabanlarına eklemiyorsa, sitenize ziyaret çekmek için inanılmaz fırsatları kaçırıyorsunuz demektir.

Arama motorları akıllıdır, ancak hala yardıma ihtiyaçları vardır. Bu yardımın adı  Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO’dur.

SEO web sıralamanızın yükselmesine yardımcı olur. Böylece içeriğiniz arama yapanların daha kolay bulunacağı ilk sayfa ve ilk sıralarda yer alır.

Kendim SEO Yapabilir miyim?

SEO dünyası karmaşıktır, ancak çoğu insan temel bilgileri kolayca anlayabilir. Az miktarda bilgi bile büyük bir fark yaratabilir. Kendiniz SEO yapmak istiyorsanız Google’ın kendi yayınladığı ” Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu “nu inceleyebilir, buradaki yönergeleri uygulayarak organik sıralamanızda iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Ayrıca arama motoru optimazsyonu ile ilgili blog yazılarımızda size bu konuda yardımcı olacaktır.

Ancak çok iyi bildiğiniz gibi iyi sonuçlar elde edilmek istenilen her iş için  zaman, bilgi ve tecrübeye ihtiyaç vardır. Bu nedenle SEO çalışması için  sahip olduğunuz zamana, öğrenme isteğinize ve  web sitenizin karmaşıklığına bağlı olarak bu işi kendiniz yapmak yerine bir profesyonele ihtiyaç duyabilirsiniz.

İşte Biz Bunun İçin Varız!  Şimdi yandaki form üzerinden Ücretsiz SEO Analizi talebinde bulunabilir, sitenizin Google sıralamasını, SEO Skorunu öğrenebilirsiniz…

Fiyat Teklifi Al

SEO Süreçleri

Kapsamlı SEO stratejimiz, farklı arama motorlarında sıralamanızın artmasını sağlar.

İnceleme

Her işte olduğu gibi SEO sürecinin de ilk adımı inceleme/araştırmadır.

Survivor olarak rakip ve sektör analizi  başta olmak üzere web sitenizi A’dan Z’ye değerlendiriyor ve tüm artı ve eksi yönlerini raporluyoruz.

Böylece Arama Motor Optimizasyonu için doğru anahtar kelimeleri, sıralama için süre tahminlerini, en önemlisi de SEO Stratejimizi belirleyebilmek için gerekli  altyapıyı oluşturmuş oluyoruz. SEO Araştırma

Strateji

İnternette ufak bir araştırma yaptığınız da SEO çalışmasının nasıl yapılmasına dair birçok makale ve bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak bu bilgilerin birçoğunu uyguladığınızda büyük bir ihtimalle istediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz.

SEO konusunda ciddiyseniz neyi başarmak istediğinize dair hedefler belirleyebilmelisiniz. Belki de belirli bir anahtar kelime için ilk on arama sonucuna girmek isteyebilirsiniz. Belki de organik trafiğinizin yükselmesini istersiniz.

Peki bunu nasıl yapmalısın?

Öncelikle bir stratejiniz olmalı. Bunu bir adres tarifi gibi düşünebilirsiniz. Varmak istediğiniz yere en kısa sürede varmak için; iyi bir yol tarifinden daha iyisi yoktur.

Survivor Dijital Medya Ajansı olarak, yaptığımız analiz çalışması ile web siteniz için en doğru SEO hedeflerini belirliyor ardından belirlediğimiz bu SEO hedeflerine ulaşmamızı sağlacayak doğru stratejiyi uyguluyoruz.

SEO Stratejisi

Optimizasyon

Web siteniz için en uygun SEO Stratejisi belirlendikten sonra, Arama Motoru Optimizasyon sürecini başlatırız. Optimizasyon sürecinin 4 temel adımı bulunmaktadır.
  1. Teknik SEO
  2. İçerik
  3. Site içi SEO
  4. Site dışı SEO
SEO Optimizasyon Süreci

Raporlama

SEO Raporlama